Yüzen Güneş Panelleri Fransa’da Kurulacak

image 19 Mar 2011

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve güneş enerjisinin dünya’da giderek yaygınlaşmasının sonucu olarak güneş panellerininkurulacağı alanların büyüklüğü de başlı başına bir sorun haline geldi. Büyük yer kaplayan güneş panellerine alternatif bir uygulama İsrail firması Solaris Synergy ve Fransız EDF’ den geldi.

Göl gibi kara içi suların üzerinde kurulabilen AquaSun isimli yüzen güneş panelleri soğutma için de suyu kullanıyor. Az maliyetli ve ısındığı zaman verimliliği düsen silikon  güneş hücrelerinden yapılan AquaSun, suyun üzerine kurulmasından dolayı ısınma problemini çözmüş görünüyor.

Yüzen güneş panellerinin göl ve çevresindeki ekosisteme etkisinin minimal olacağı ve ekolojik olarak hassas bölgelere kurulmayacağı düşünülecek olursa, önemli bir temiz enerji uygulaması olarak gelecekte yerini alacağı düşünülebilir.

 

Su anda prototip aşamasında olan Aquasun, İsrail’deki uluslararası Eilat-Eilot yenilenebilir enerji konferansında tanıtılacak. Bu aşamadan sonra 9 aylık bir sure ile güney doğu Fransa’da denenecek olan bu teknolojinin 200 kilovat temiz enerji üretmesi planlanıyor.

Kaynak: Limitsizenerji.com

Array ( [0] => 8 )