Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santralini İnönü Üniversitesi Kuruyor

image 26 Ara 2014
Türkiye’de ilk kez 5 MW gücünde güneş santralini üniversiteye kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik şunları söyledi: “Türkiye’nin enerji yönünden dışa bağımlı olduğunu düşündüğümüzde, yurt dışına yılda yaklaşık olarak 85 milyar dolar paramız gitmektedir. Kurumların güneş enerjisi gibi doğal kaynaklardan yararlanarak enerji ihtiyaçlarını karşılaması bizim gibi ülkeler için çok anlamlıdır. Bu bağlamda Üniversitemizde kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali son derece önemlidir. Yaklaşık olarak maliyeti 19 milyon TL’yi bulan santralin %80’ini banka kredisiyle temin etmekteyiz. Bu, Üniversitemizin kendi öz kaynaklarını kullanarak yaptığı bir yatırımdır. 2014 yılı bütçemizde yer alan bir yatırım değildir. Bu yatırımın özelliği Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali olmasıdır. Böylesine önemli bir yatırımın gerçekleştiriliyor olması, İnönü Üniversitesinin girişimci ve yenilikçi bir üniversite olduğunun en önemli ispatıdır.”
unnamed
Turgut Özal Tıp Merkezinin enerji harcamaları ve kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali’nin hizmete girmesiyle sağlanacak olan enerji getirisinden bahseden Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen ise şunları söyledi: “İnönü Üniversitesi kampüsü güneş ışınlarını fazlaca almaktadır. Yıllık ortalama 1.700 saat aktif güneş enerjisi üretebilecek potansiyele sahiptir. Bu oldukça iyi bir rakamdır. Almanya bunun yarısı kadar değerdedir ama Türkiye’nin bin katından fazla güneş enerjisi yatırımı ve tesisi bulunmaktadır. Turgut Özal Tıp Merkezinin kapalı alanı 130.000 m2dir. Merkezimiz 255’i yoğun bakım olmak üzere toplam 1.100 yatak sayısına sahiptir. Hastanemiz tamamen klima ile ısıtılıp soğutulmaktadır. Böyle olunca da yoğun bir şekilde enerji ihtiyacı olmaktadır. 2013 yılı tamamlanmadığı için tamamlanmış en son yılı örnek vermek istiyorum. 2012 yılında 29 milyon Kw/S elektrik tüketimi yapılmış olup bunun karşılığında 8,28 milyon TL ödenmiştir. Bu enerjinin yaklaşık %55’i gündüz kullanılmaktadır. Elektrik fiyatlarına ise yılda ortalama %10 zam yapılmaktadır. Kampüsümüzün güney kısmında 100 dönümlük alanda 5 MW bu güneş santralimizi kurmayı hedefledik ve teknik çalışmaları tamamlandı. Kurulacak 5 MW kapasite ile kurumun elektrik ihtiyacının %29’u üretilecektir. Bu enerji gündüz üretildiği için toplam elektrik faturasının %32’sini karşılayacaktır. Tesisin kurulum maliyeti 19 milyon TL olmakla beraber tesisin ömrü minimum 25, ortalama 40 yıldır. Bu tesisin kurulumu için yaklaşık %80 oranında kredi kullanılmıştır. Bu finans maliyeti dikkate alındığında 2014 yılında kendini amorti etmesi 6.8 yıldır. Yine elektrik fiyatlarına yılda ortalama %10 oranında bir artış düşünülürse tesisin kendisini amorti etme süresi 5.1 yıla düşmektedir. Şayet fiyatlar sabit olursa kendisini finanse ettikten sonra bu tesisin bize 25 yıl içerisinde net kazancı 57 milyon TL olacaktır. Eğer % 5’lik bir fiyat artışı olursa 127 milyon TL, % 10’luk bir fiyat artışı olursa 240 milyon TL civarında bir tasarrufumuz olacaktır.”
gKurulacak olan Güneş Enerjisi Santralinin yapımını üstlenen Anel Telekom A.Ş. yetkilisi Enver Evcit de konuşmasında, “İnönü Üniversitesinde kuracağımız santralin üreteceği 5 MW’lık güç, güneş enerjisi olarak baktığımızda şu anda Türkiye’de kurulu gücün tek başına %60’nı oluşturmaktadır. Bir devlet üniversitesi olan İnönü Üniversitesinin bu adımı atması bugüne kadar ülkemizde kurulu toplam gücün % 60’ını tek başına yapması demektir. Özel sektörden daha hızlı davranan Üniversitenin bu konuda gösterdiği girişimcilik başarısını kutluyorum” dedi.
Kaynak => İnönü Üniversitesi

Etiketler
Array ( [0] => 1 [1] => 8 )