Technical Inspection’da İlk Günümüz

image 19 May 2015

Ae2 Project Team | SEM2015  “Technical Inspection”

Bugün başlayan teknik testler için sabah erken saatlerden itibaren Paddock alanına gelinerek Technical Inspection hazırlıkları tamamlandı. Bir yandan ekibimizdeki teknik birimler, aracımızın test hazırlıklarını yaparken, bir yandan da ekibimizden 2 arkadaşımız Technical Inspection için erken saatte sıraya girdi. Saat 12.00’da başlayacak olan teknik kontroller için hazırlıklarımızı hızlıca yapmaya koyulduk.

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Ae2 Project olarak Hollanda’da olsak bile Milli Bayramımızı kutlamadan yapamazdık. Milli Bayramımızı güzel bir kurgu ve farklı Avrupa takımları ile hazırladık.

İzlemek için resmi tıklayabilirsiniz..

video

 

Teknik Kontroller

Teknik kontroller her yıl olduğu gibi bu yıl da Technical Inspection alanında yapıldı. Girmemiz gereken tüm kontroller aşağıdaki listede yer alıyor:

  • Vehicle Weight (Araç Ağırlığı)
  • Driver Weight (Pilot Ağrlığı)
  • Car Dimension (Araç Ölçüsü)
  • Brake Ramp (Fren Rampası)
  • Suit Belt (Emniyet Kemeri)
  • Visibility (Görüş)
  • Turning Circle (Dönüş)
  • Time To Exit (Araçtan Çıkma Süresi)
  • Design Check (Tasarım Kontrolü)
  • Battery Power System (Batarya Güç Sistemi)

Tüm bu testlere sırası ile girdik. Şimdi tek tek tüm test sonuçlarımızı yazalım.

 results sem2015

Vehicle Weight (Araç Ağırlığı)

Araç ağırlığımız 37 kg olarak test edildi ve uygunluğu onaylandı.

Driver Weight (Pilot Ağrlığı)

Araç pilotumuzun ağırlı 47 kg olarak ölçüldü. Minimum ağırlık olan 50 kg’nın altında olduğu için pilotumuz, yarışlar sırasında kullanılmak üzerek 3kg’lık yükler bize teslim edildi. Bununla beraber pilotumuzun kullanacağı kask iki pilotumuz tarafından da denendi ve kaskın uygun olduğu kararı verildi.

Car Dimension (Araç Ölçüsü)

Ağırlık ve kask testinden başarıyla geçen ekibimiz aks genişliği ve şasi boyunun da hesaba katılarak ölçüldüğü boyut testini başarıyla geçti.

Brake Ramp (Fren Rampası)

Rampada yapılan fren testleri sırasında aracımızda bir sorun yaşadık. Arka fren pabuçlarının yetersiz olduğu söylendi. Yaptığımız çalışmalarla birlikte aracımızın fren pabuçları değiştirildi aracımız fren testine yarın yeniden girecek.

Visibility (Görüş)

Görüş Testini aracımız başarılı bir şekilde tamamladı. Aracımızı yarım çemberin merkezinde tutup, pilotumuzun 180 derecelik görüş açısının olmasını ve dikiz aynalar sayesinde ise de arka 180 derecenin tamamını görmesini isteyen Visibility testini başarıyla tamamladık.

Turning Circle (Dönüş)

Bir sonraki test aracımızın viraj dönebilme kabiliyetinin ölçülmesiydi. 6 metrelik yolda yapılan bu test ekibimizin en kolaylıkla tamamladığı testlerden biri oldu

Suit Belt (Emniyet Kemeri)

Emniyet kemerlerinin güvenliği ve dayanıklılık açısından yapılan kemer testlerini de başarıyla tamamladık.

Time to Exit (Araçtan Çıkma Süresi)

Araçtan çıkma süresi testini 3.1 saniye gibi çok kısa bir zaman dilimi ile tamamlayarak Shell Eco Marathon Europe rekorunu kırdık! Videomuza ulaşmak için: Time to Exit Test Videosu

Design Check (Tasarım Kontrolü)

Dizayn testinde pilotun ayaklarını uzattığı kısımdaki pilotu rahatsız edebilecek bir çıkıntı sebebiyle dizayn testlerine yarın yeniden katılacağız.

Battery Power System (Batarya Güç Sistemi)

En zorlu geçen ve detaylı gerçekleştirilen elektronik testler kısmına geçildi. Elektronik testlerde aracın içerisine yerleştirdiğimiz joulemetrenin araç dışından da görülmemesi sıkıntısı sebebiyle elektronik testlerimizi tekrarlayacağız. Bununla beraber sigortaların birinin çalışmadığı görüldü. Yapılan mekanik testlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmamıştır.

Daha Fazla Görsel için Facebook Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/Ae2Project

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 3 [2] => 9 [3] => 1 [4] => 10 [5] => 5 [6] => 214 [7] => 11 )