SolidWorks World 2013 Ardından

image 5 Mar 2013

Dünya’nın en çok kullanılan CAD/CAM yazılımlarından biri olan Solidworks’ün her sene düzenlediği Solidworks World etkinliğin 15.’si bu sene ABD’nin Orlando kentinde düzenlendi. Bizde Ae2 Project olarak belki gidemedik ama, Güneş Enerjili Araç Projemiz etkinlikte örnek gösterildi.

Tüm şirketlerin ortak paydası olan “daha fazla tüketiciye ulaşma” gayesi, Solidworks’ün de temel hedefleri arasında. Soliworks World 2013 ‘ün ( #SWW13 ) gündeminde bu yöndeydi. Bugün bir öğrenci hiç bir kursa gitmeden internet üzerinden yaptığı araştırma, izlediği eğitim videoları ile solidworks’ü ustalık seviyesinde kullanabiliyor. Hatta solidworks öyle bir konuma gelmiş ki, işe girme süreçlerinde sadece solidworks bilmek başlı başına bir mesleğe dönüşmüş durumda. Türkiye, bu konuda çok gelişmiş bir konumda, Türk öğrenciler solidworks sertifika programında en yüksek başarı oranına sahip. Etkinlikten notlar:

“Limitleri Yok Edin”

Design Without Limits
Design Without Limits

Solidworks World 2013 etkinliğinin dikkat çeken noktalarından biri de yeni ürününü lanse etme biçimiydi. Bu sene “Design Without Limits” teziyle sahnedeki yerini alan şirket, bir bakıma bu seneki ürün stratejisini de ortaya koymuş oldu. CEO Bertrand Sicot yaptığı açıklamalarda bu seneki potansiyel kullanıcılarına da önerilerde bulundu. “Modelleyiciler olarak düşünce biçiminiz, limitleri ortadan kaldırarak dizayn etmek olmalıdır” diyen Sicot, yeni ürünün “kolay, basit, hızlı” kullanım özelliklerini ön plana çıkardıklarını belirtti.

Solidworks’ün marka değerini yücelten etmenlerden biri de hiç şüphesiz ki eğitim kurumlarına gösterdikleri özen ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamında ikili çalışmalara her zaman açık olmaları. Şirketin eğitim çalışmalarından sorumlu mühendis Maria Blanchard’ın ülkemiz açısından “Türkiye’de ki Solidworks mimarisi” adına yaptığı değerlendirmeler oldukça memnun ediciydi.

Marie Blanchard: “TÜRKİYE’NİN KÖKENLERİNDE MATEMATİK VAR” | Düşünün, boş zamanlarında alışveriş yapmak, sinemaya gitmek yerine tekne ve araba üzerinde çalıştılar.

“Ae2 Project – Solidworks İşbirliği”

YTÜ Ae2Project - SolidWorks World 2013
YTÜ Ae2Project – SolidWorks World 2013

 

Türkiye’de üniversite bağlantılı bazı projelere destek verdiklerini söyleyen Blanchard, en çok etkilendikleri iki projeden birinin Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri olarak yaptığımız Solar Prototype aracımızın, diğer projenin de İTÜ Güneş Teknesi olduğuna değindi. ABD’de düzenlenen ve uluslararası arenada Dünya basını tarafından aktif olarak takip edilen bir etkinlikte hem üniversitemizden hem de ekibimizin yurtdışı başarılarından söz ettirmek bizim için gurur verici değerlerdir. Bu tür ikili gelişmelerin devamlılığı sağlanırsa teknoloji – eğitim işbirliğinden doğan yeniliklerin ileride, bugün ‘asıl’ olanın yerini daha kısa zamanda alacağını söyleyebiliriz.

2012 Sponsorumuz: ” Solidworks”

Bizi takip eden ziyaretçilerimiz hatırlayacaktır, ekip olarak 2010’da ilk kurulduğumuzda hayallerimizi solidworks ile tasarlamaya başlamıştık. Ardından aracımızın ilk solidworks render görüntüleri bizi olduğu kadar tüm takipçi ve destekçilerimizi fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Üretim günlükleri ile her aşamamızı paylaştık. Türkiye’nin En iyi Otomotiv Bloğu seçildik. Projemiz ilk senesini tamamlayıp 2. senesine geldiğinde teknik olarak detaylandırarak SolidWorks Türkiye Yöneticilerinden sayın Simge Akarsu’ya sunduk. Kendileri bizi misafir ederek  projemize olan inancını dile getirdi ve değerlendirmeye aldı. Sonuç olarak SolidWorks, proje süremiz 2012 yılında Gümüş Sponsorluğumuzu yaparak bizlere ve ülkemize önemli bir destek verdi. Bu vesile ile başta sayın Simge Akarsu olmak üzere Solidworks Türkiye ailesine bir kez daha teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

NTVMSNBC - Ae2 Project Değerlendirmesi / Röportajı
NTVMSNBC – Ae2 Project Değerlendirmesi / Röportajı

 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25359818/

 

 

 

Etiketler
Array ( [0] => 3 )