Solar Prototype Heyecanı

image 10 Mar 2013

Bu sene 29.’su Hollanda/Rotterdam’da düzenlenecek olan Shell Eco Marathon (SEM) yarışları için hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yine Solar Prototype konseptinde yarışacağımız aracımızı gün geçtikçe daha verimli hale getirme çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Bu yoğun tempoda aracımızın hem mekanik, hem de elektronik aksamında yaptığımız yenilikler ile bu sezonu daha başarılı bir derece ile neticelendirmeyi hedefliyoruz.

“Shell Eco Marathon bizden ne istiyor?”

 

Shell Eco Marathon

İlk kez Fransa’da düzenlenen bu etkinliğin günümüze kadar bir çok farklı ülkede yapılmasına ve bazı ilginç yenilikleri bünyesine katarak günümüze ulaşmasına karşın değişmeyen tek özelliği, “verimlilik” konusunu her zaman en ön planda tutmasıdır. Neredeyse tüm ekiplerin kendi aralarında çoğu kez telaffuz ettiği  “En az yakıtla en çok mesafe” ifadesi, bunun yazılı olmayan bir kanıtı olarak görülebilir. Biz de ekip olarak bu hedefe her geçen gün sağlam adımlarla ilerliyoruz.

“Ae2 Project, SEM 2013’te”

Geçtiğimiz senelerde elde ettiğimiz başarıların yanında, bu seneki SEM 2013 yarışlarına da kabul edilerek Ae2 Project ekibi olarak şimdiden listedeki yerimizi aldık. Bu güne kadar ülkemizi ve üniversitemizi, aldığımız başarı dereceleri ile yurtdışında başarıyla temsil etmenin verdiği haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemiz adına bu güzel gelişmeleri daimi kılmak amacıyla da bu seneki yarışlarda daha iyi dereceler elde etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu bilinçle, Ae2 Project olarak siz destekçilerimizin ve sponsorlarımızın gücünü arkamızda hissetmek, bizim en büyük zenginliklerimizdendir.

“Ar-Ge Çalışmalarına Başladık”

SEM 2013 için özel olarak planladığımız titiz çalışmaların alt yapı hazırlıklarını bitirdik. Aracımızın sahip olduğu bütün sistemlerin ince ayrıntıları üzerinde yaptığımız analizler, aracımızda yapabileceğimiz özgün geliştirmeler hakkında bizlere önemli fikirler verdi. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda atölye çalışmalarımıza başladık. Ultra verimlilik sağlamak amacıyla bu sene aracımızda kullanacağımız teknik yeniliklerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

– Yapay zeka ile verimli kalkış sistemi

– Akıllı batarya teknolojisi

– Viraj kontrol sistemi

 

“Yeni Şasi, Yeni Görünüm!” 

Yapım aşamasındaki yeni şasimiz (solda), Önceki şasimiz (sağda)

 

Bu sene aracımızda bir kaç yenilik ile Hollanda-Rotterdam’da olacağız. Aracımıza getirdiğimiz yeni teknolojik sistemleri araca direk entegre etmek yerine, “sistem bütünü” odaklı düşünerek sistem içinde  en uygun işleyiş, en uygun veri akışı ve en uygun verimlilik değerlerini elde edebilmek için, mekanik olarak da kendimizi yeniliyoruz. Yarıştığımız iki sene boyunca, Almanya ve Hollanda’da birbirine yakın dizayna sahip olan araçlarımızı kullanmıştık. Şimdi ise, önceden gövdenin  içinde bulunan ön tekerlekleri, aracın dışına alarak farklı bir mekanik sistem kullanacağız. O yüzden yeni şasi üretimi için 7075 serisi alüminyumdan, yeni tasarıma uygun şasimizi imal ettik.

“Tekerleklerin gövdenin dışına alınarak lastikler arası milin uzaması, viraj kontrol sistemine yardımcı olarak, savrulmaları minimum seviyeye indirgeyebilmek için düşünüldü.”

Yeni Gövde Yapımı

Bir diğer yeniliğimiz ise, sizi biraz heyecanlandırabilir. 2013 yarışlarında, iki senedir aracımızda bulanan renklerden farklı yeni bir renkle pistte olacağız. Yeni rengimizin gövdeye iyi nüfuz etmesi için bu konuya ayrı özen gösterdik ve gövde üzerinde detaylı çalışmalar yaptık. Zımparalanan alt ve üst gövde yeni boya için hazır duruma geldi. Önümüzdeki bir kaç gün içinde yeni rengimizi gövdeye uygulayacağız. Bir sonraki yazımızda yeni rengimizi siz değerli takipçilerimizle paylaşacağız.

 

Yarışlara kadar olan sürede yapacağımız çalışmaları, ekipteki gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm gelişmelerimizi ve çalışmalarımızı Facebook hayran sayfamızdan facebook.com/Ae2Project ve twitter adresimiz @Ae2Project ‘ten takip edebilirsiniz.

Etiketler
Array ( [0] => 2 )