Shell-Eco Marathon’da Pilot Olmak

Shell Eco-Marathon her sene farklı ülkeler arasında düzenlenen, ekipler tarafından yapılan alternatifli araçların verimliliğini esas alan bir yarışmadır. Bu yarış bir hız yarışı değil, bir verimlilik yarışıdır. Yani kısacası en az enerjiyle en fazla yol kateden takım yarışmanın birincisi olur.

Tabi ki bu yarışa katılan ekiplerde araç kullanması için pilotlar bulunur. Ben de bu pilotlardan biri olarak size pilotluğun nasıl bir şey olduğunu anlatmak istiyorum. Ben Ae2 Project ekibine pilot olarak alındıktan sonra arabaya alışmam gerektiğinden ekibin pistinde yüzlerce tur attım. Her attığım tur beni ve ekibimi bir adım daha ileri götürdü. Yarışma zamanı geldiğinde öncelikle kayıt olup pilot olduğumu belirten, sarı renkli üstünde numaralar olan bir bileklik aldım. Daha sonra bir technical inspection sürecinden geçtik, yani hem arabanın hem de pilotun geçmesi gereken testlerden geçtik. Kilomu ölçtüler ayrıca arabanın içinden 10 sn içerisinde çıkmaya çalıştım ve benzeri süreçler yaşadım. Yarışma günleri boyunca düzenli olarak her sabah brifing denen bilgilendirme konuşmalarına takım kaptanı ile katıldım. Bu konuşmalarda bize yarışmanın kuralları ve yapmamız gereken bazı temel şeyler anlatıldı. Yarıştan önce de pisti yürüyerek dolaşma ve arabayla test sürüşü yapma hakkı tanındı.

Yarışacağım gün iyi beslenmeye dikkat ettim özellikle yarış esnasında araba güneşe maruz kaldığından, arabanın üstü kapalı bir şekilde pilot kıyafetleri ve kaskla yarıştığımdan dolayı bol su içmeye özen gösterdim. Ayrıca güvenliğimiz için orada bulunan görevliler de bize sık sık su içmemiz gerektiğini hatırlattı ve anonslar yaptı. Yarış günü geldiğinde ise sıraya girdik ve sıra bana gelince ekip arkadaşlarım tarafından piste çıkarılıp yarışmaya başladım. Tabi ki bazı aksilikler oldu bazen arabalar yanımdan geçerken kornaya basmayı unuttu bazen üstüme çıkmaya çalışanlar oldu bazen arabamız durdu. Tüm bunlara rağmen 2 geçerli skor elde etmeyi başardık.

Pilot olmak yarış esnasındaki gerginliğiyle, arabada artık eriyecek duruma gelmekle, bazen yanlış bir şey yapmaktan korkmakla lafın kısası iyisiyle kötüsüyle muhteşem bir şey. Oraya çıkıp bir ekibi temsil etmek ve elinden geleni yapmak eşsiz bir duygu. Bu duyguyu bana yaşatan ve her koşulda bana destek olan ekibime ve arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. İyi ki bu ekipteyim!

 

Yazan:

Sara Yılmaz

Ae2 Project Team pilotu

Etiketler
Array ( [0] => 2 )