Shell Eco Marathon Toplantısı’ndan Bildiriyoruz !

image 3 Şub 2014

Shell-Eco Marathon’a  Katılan Ekipler Nelere dikkat etmeliler?

 konsolosluk1

Hollanda konsolosluğunda yapılan toplantıda Shell-Eco Marathon Europe  2014 ve 2015 yılı için  önemli detaylar ve değişikliklerinden bahsedildi. Biz de Ae2 Project Ekibi olarak yarışa katılacak Türk ekipler için kısaca bir hazırlık yaptık.

Unutmadan belirtelim: Söylediklerimiz kesin olmamakla birlikte, çeviriden anladıklarımızdan ibarettir. Bu sebeple hiçbir mesuliyet kabul etmiyoruz  😀

O vakit yavaşça bir giriş yapalım:

İlk kez katılacak ve yeni araç üretecek olan ekipler, Faz-II sonrasında kalan zamanı en iyi şekilde kullanmalıdırlar. Bunun içinde çok iyi bir iş planı ve iş bölümü yapılmalı, aracın tasarımı bitmedi ise hızlıca tamamlayıp üretim aşamasına geçilmelidir.

Üretim aşamasına bir an önce geçilmesini tembihlememizin sebebi  ise üretim aşamasında her şeyin kağıt üzerindeki gibi olmayacağıdır, Yaptığınız plan, emin olun bir sebepten dolayı aksayacaktır. Sınav takviminiz, sponsorluk ilişkileriniz, hizmet alımı yaptığınız ustalarınız ve bunlar gibi bir çok etkenden kaynaklı olarak işlerimiz gecikebilmektedir.
Üretimi en iyi şekilde tamamlasak dahi, her araç bir çok sistemin bir araya gelmesi ve birbiriyle en uyumlu şekilde çalışması halinde en verimli şekle kavuşabilir , Bu sebeple herhangi bir sistemde tasarım aşamasında öngöremediğimiz sorunları iyileştirmemiz ya da daha kötüsü o sistemi baştan aşağı değiştirmemiz gerekebilir. Bunun için yeterli bir süreninde olması gerektiğini unutmamalıyız.

 

Üretim aşamasında üretilen ,tedarik edilen her parçanın yedeğinin bulunmasına çok ciddi önem göstermelisiniz. Çünkü yarış esnasında ne ile karşılacağımızı bilemiyoruz her sorunumuz  karmaşık bir hal alabilir. Bizim de zamanında acı olsa da yaşadığımız bir sıkıntıdan hareketle; rulmanınızın arızalanması, motor sürücünüzün arızalanmasıgibi bir sorun ile karşılaştığınız zaman yedeği mevcut ise bu sizi hiç etkilemeyecektir.

Özellikle ilk kez bu yarışmaya katılacak ekiplerin Hollanda Konsolosluğu’ndaki toplantıda bahsedildiği gibi araçta öncelikle güvenliğe dikkat etmesi gerekmekte. Çünkü yarış öncesi güvenlik kontrolleri çok sıkı olmakla beraber teknik anlamda yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmadan  çeşitli konulara tüm enerjimizi aktarmak bizi gereksiz yere yorabilir. Bilgi birikimimizin üzerine koyarak gidebilmek bu tarz organizasyonlarda çok büyük öneme sahiptir. Sponsorlukların devamı ve gelecek yıllarda bu tarz organizasyonlarda yer alabilmek için aracın yarışmayı tamamlaması bile ilk aşamada bir başarıdır.

Aracın zamanında bitirilmesi diğer önemli bir husus , çünkü eğer araç buradan hazır bir şekilde ve testleri yapılmadan gönderilirse büyük bir hüsran ile karşılaşabiliriz. Bu yüzden İdil Hanım’ın belirttiği gibi araçlar tahmini olarak hazır ve testleri yapılmış olarak 2014 yılı için 20 Nisan ‘da İstanbul’da toplanacak şekilde hazır edilmelidir.

 

2015 yılı SEM Europe için klımızda kalan önemli değişiklikler:

1)Araçlar kapalı olacak.

2)Dönüş için direksiyon sistemi ön tekerler ile bağlantılı  olacak,

3)Dönüş yarı çapı 8 metre olacak.

 

Gelelim sürecin giderek daraldığı 2014 yılı SEM Europe yarışlarında dikkat etmemiz gerekenlere:

İlk olarak pist hakkında detaylı bilgi edinmek maksatlı bu videoyu izlemeyi ihmal etmeyin!

http://www.youtube.com/watch?v=wq1RtFmGj_A&list=PLEPIVJVCFQH3q4PLtFAsJujpELu0ywmpS

Youtube kanalında Shell Eco Marathon Europe aramaları ile videoları izlemeyi de ihmal etmeyin. Eminiz bütün sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Bizler toplantıda birkaç soruyu sizler için not ettik:

! Paddock alanı 23:00 ile 06:00 arası tamamiyle kapalı olacak. Geçmiş yıllarda olduğu gibi gece çalışmaya müsaade edilmeyecek.

! 12 Mayıs 2014’te saat 11:00 itibariyle paddock alanına yerleşim sağlanabilecek.

! 20 Mayıs 2014’te ise ekipler tamamiyle toplanmış olacaklar.

! Ata karnesi için gerekli malzeme listeleri Shell’in belirttiği tarihlerde muhakkak tamamlanmalı. Aksi halde taşıma kutularının yola çıkması mümkün olmayacaktır.

! Sigorta ücretleri konusunda gecikmemeniz sizler için faydalı olacaktır.

! Gümrük kontrolleri esnasında  taşıma kutunuzun hasar görmemizi için kolay açılabilir olması önemlidir.

 

! Güneş panelleri enerjimizin en fazla %20sini karşılayabilir.

 

! Türk Takımları kardeştir. Çadırların beraber olduğu bir alanda güzel anılar geride kalacaktır.

 

-Paddock alanındaki kablosusuz internet bağlantısının iyileştirilmesi için bir çalışma var mı ?

Taleplerimizin dikkate alınacağı belirtildi .

-Kamp alanında internet olacak mı ?

Bunu gelecek haftaki toplantılarında görüşmeye açacaklarını belirttiler.

-Pilot haberleşmesi için Shell sinyal alıcıları için bir kule imkanı bize sağlayabilir mi?

Shell bu konuda birşey sağlayamamakta geçen yıl ki gibi pist yanında ekipler bir bölgede durarak pilotla iletişim kurabileceklerdir.

Bizlerin şimdilik aktaracakları bu kadar. Daha fazlası için team@ae2project.com adresinden bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Takipte Kalınız

 

 

Array ( [0] => 1 )