Shell Eco Marathon 2013 Sonuçlar ve Ae2Project

image 1 Haz 2013

Shell Eco Marathon (SEM) Avrupa yarışları bu yıl ikinci defa Hollanda-Rotterdam Ahoy’da katılımcılara kapılarını açtı. Geçen seneki Shell Eco Marathon Hollanda yarışlarında olduğu gibi bu sene de yine şehir tipi yarışların yapıldığı SEM 2013 Avrupa yarışlarında ekipler, sene boyunca geliştirdikleri araçlarıyla tüm hünerlerini sergilediler. 1,6 km’lik turlarda toplam 10 tur atılarak tamamlanan yarış haklarında, ekiplerin elde ettiği dereceler litre başına gidilen yol (km/L) ve 1 kWh enerji ile gidilen yol cinsinden hesaplanarak sıralamalar oluşturuldu.

 

“Verimlilik üzerine yapılan Shell Eco Marathon yarışları bu sene de 15-19 Mayıs tarihleri arasında Avrupa’nın bir çok ülkesinden katılan ekiplerle birlikte, hem rekabetin hem de dayanışmanın bir arada olduğu güzel bir atmosferde gerçekleşti.”

970597_656039284423060_1246068060_n

“Bu sene resmi kayıtlarını tamamlayarak SEM 2013 Avrupa yarışlarına katılmaya hak kazanan toplam 17  Türk ekibi ile, SEM Avrupa yarışlarına en çok ekip gönderen dünyada 3. ülkeyiz.”

Bu sene yine Solar Prototype konseptinde yarıştığımız marathon bizlere elde ettiğimiz başarıların yanında bazı coğrafi zorluklarla birlikte geldi. Hollanda-Rotterdam bölgesi yılın 11 ayı yağış alan bir bölge olduğundan dolayı hem ekibimize hem de “Solar Prototype” konseptinde yarışan diğer ekiplere zor anlar yaşattı. 2 gün olan test sürüş günleri için, yoğun yağıştan dolayı sadece 1 gün izin verildi. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen bu zorlu koşullarla sonuna kadar mücadele ederek üstesinden gelmeyi başardık. Bütün teknik kontrollerden başarı ile geçtikten sonra test sürüşlerine ve yarışlara girmeye hak kazandık. Yarışlarda da tüm yarış haklarımızı kullandık ve tüm haklarımızda başarı ile finish çizgisine ulaştık. Elde ettiğimiz sonuç ise enerji  verimliliği konusunda yaptığımız çalışmaların, verdiğimiz emeklerin karşılığını verir nitelikteydi.

“Yapılan yarışlarda  ” 1 litre benzine eş değer enerji ile 1293 km mesafe” giderek yarışı başarılı bir şekilde tamamladık.”

SEM 2013 Fotoğraf Albümü İçin Tıklayınız!


Sonuç olarak, “mühendisliğin” ve “ar-ge” nin hiçbir zaman yerinde saymadığını biliyoruz. Ve teknolojinin her an daha ileriye gittiğinin farkındayız. Bu bilinçle, sahip olduğumuz bilgi birikimini yeni yapılanmalar ile birlikte seneye bir üst noktaya taşımayı umut ediyoruz.

Bugüne kadar Ae2 Project ekibinin arkasında olan, desteklerini esirgemeyen ve ülkemizi global arenada temsil ederken gücünü arkamızda hissettiğimiz sponsorlarımıza, okulumuz Yıldız Teknik Üniversitesi’ne ve siz değerli takipçilerimize teşekkürü bir borç biliriz.

 

Array ( [0] => 1 )