Shell Eco Marathon 2012 Sonuçlar ve Ae2Project

image 29 May 2012

Bu yıl Shell Eco Marathon ‘un Avrupa Etabı ilk kez Hollanda Roterredam’da düzenlendi. Ahoy’da yapılan yarışlar, yapısı itibariyle düzenlenen ilk şehir yarışı olma özelliğinde. Bundan önceki tüm Eco – Marathonlar özel yarış pistlerinde organize ediliyordu. Yarışların şehir yarışına dönüşümü ile alternatif arabalar sokağa çıkmış oldu, ve insanların daha kolay izleyip seyiredebilecekleri bir formata dönüştü. 1,6 km’lik yolda toplam 10 tur atılarak ekipler için 1 litre benzine eşdeğer enerji ile gidilen yol ( km/L) ve 1 kWh enerji ile gidilen yol ( km/kWh) üzerinden tur dereceleri kayıtlara geçti.

Yarışların organize edildiği pistin özel yarış pisti olmaması, Hollanda’nın rüzgarlı havası yarışlardan önce tüm başarılı ekiplerin geçmiş yıllara göre tüketim derecelerini düşüreceği otoritelerce yapılan önemli tahminlerden birsiydi. 2011 yılının 3.688 km/L giderek 1. olan Fransız ekibin, bu sene 2.833 km/L dereceyle yine 1. olduğunu ; yine geçen senenin elektrikli prototip araçlar şampiyonu Avusturyalı ekip 843 km/kWh giderken bu sene aynı araç ile 619 km/kWh derece elde ettiğini söylersek sanırım derecelerdeki pist değişikliğine bağlı sayısal düşüşü daha iyi ifade etmiş oluruz.

Bu yıl Avrupa’dan 23 farklı ülkeden 217 proje ekibi ‘nin katıldığı yarışlara ekibimiz Ae2 Project , Güneş enerjili prototip araç kategorisinde Avrupa’nın 10 finalist projesinden biri olarak ülkemizi temsil etmiştir. Rekabet ortamından uzak, herkesin birine yardım ettiği yarışlarda ülkemizi 9 üniversite ve 2 lise olmak üzere toplam 11 proje ekibi temsil etmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Şişli Terraki Lisesi elektrikli araçlar kategorisinden, Sakıp Sabancı A. Lisesi ise Alternatif Dizel kategorisinden yarışı tamamlayan ekiplerdir. Boğaziçi, Marmara, Anadolu, Celal Bayar, Erciyes ve Gediz Üniversiteleri de ülkemizden diğer katılımcı ekiplerdir. Tüm Türk ekiplerini hem tebrik eder, hem de yardımlardan dolayı teşekkür ederiz. Türk ekipleri olarak, gelecek yarışlar öncesinde üretim ve malzeme temininde daha fazla ortak hareket ederek hepimizin yaşamakta olduğu ortak sorunları en aza indirmeye çalışacağız.

2011 Derecemiz | Ae2Project.com

“Daha Fazla Başarılı Olmak için Daha Fazla Risk Aldık”

Geçen sene, ilk katılışımız olmasına rağmen, yarışlarda piste çıkarak 437 km/kWh derece etmiştik. Geçen seneki aracımızı geliştirmeyi eksiklerimizi gidermeyi ve güneş enerjili prototip araçlarda “en iyi” olarak ülkemize gurur yaşatmayı hedeflemiştik. Bu hedef doğrultusunda, kısa sürede yeni bir araç üretmeye çalıştık. İlk olarak , güneş panellerimizi laminasyon kaplamalı olarak yeniledik. Ardından, ilk aracımızda kullandığımız cam elyaf yerine karbon elyaf kullanarak hem gövdeyi hafifletmeyi hem de şasi de taşıyıcı sistemde Aluminyum kullamayarak aracımızı hafifletmeye çalıştık. 2011 aracımız 63 kg iken, 2012 aracı için 30 kilo hedefi koyduk. Ağırlıktan tasarruf  ederek daha az enerji kullanarak ortalama 30 km/h hıza erişmemiz gerekiyordu. Geçen sene kullandığımız 750 watt motor (Hub Motor – Direct Drive) yerine 200 wattlık 2 adet mini fırçalı DC motor kullanmayı uygun gördük. Geliştirdiğimiz kalkış ve sürüş yazılımı aracın yüksek tork ihtiyacı olduğu zamanlarda motorun devreye girip çıkması prensibine dayanıyordu. İşleyişi gereği, motorlarda bulunan dişli sistemi tahrik tekerine bağlı dişliye hareketi iletecekti. Kayış ve zincir benzeri bir aktarma kullanmayı verim kaybı ve ekstra ağırlık olacağından hiç düşünmedik. Yurtdışndan özel olarak spariş ettiğimiz mppt ise bizi en verimli başarıya taşıyacak bir diğer önemli noktaydı.

2012’de yarışların Hollanda’da yapılacağını öğrendiğimiz zaman  Shell Eco Marathon’a hem elektrikli prototip araç hem de güneş enerjili prototip araç olarak 2 adet başvuru yaptık. Asıl amacımız elektrikli (plug-in) araç ile yarışmaktı. Geçen seneki başarımızdan olsa gerek, yine güneş enerjili aracımız ile başvuruları geçerek yarışlara davet aldık.

Hollanda – Rotterdam ‘da | 19 Mayıs 2012

“Nerede Hata Yaptık “

Sponsorluk bütçemizin olmayışı ve eksik malzemelerimizden dolayı sömestr tatilini üretim açısından verimli geçiremedik. Karbonfiber ‘den kompozit şasi ve gövde üretmek için ısıl işleme ihtiyaç duyuyorduk. Bizde ısıl işleme dayanabilecek yeni ve dayanımı yüksek kalıplar ürettik. Oysa geçtiğimiz seneden elimizde politren+eposki kaplamalı kalıplarımız vardı. Ancak ısıl işleme dayanmayacağı için önceliğimiz yeni kalıp üretmek oldu. Üretimde farkettiğimize göre elimizdeki eposki reçinelerin özelliği ısıl işlemsiz uygulanmasıymış. Bir bakıma enerjimizi yeni kalıp üreterek boşa kullanmış oldu. İnfizyonda yaşanılan reçine probleminden dolayı istediğimiz dayanımda bir gövde ve şaşi üretemedik. Şasinin hatalarını telafi etmek üzere destek olarak aluminyum parçalar kullanmamız gerekti. Takviye olarak eklenen metaller, civata ve somunlar istediğimiz hafiflikte araç üretmemizi engelledi.

Türkiye’de ne yazık ki yüksek verimli güneş hücresi üreten bir şirket şimdilik bulunmuyor. Bu yüzden yurtdışından spariş verdiğimiz hücrelerimizi laminasyon kaplaması yapmak üzere bir şirket ile anlaştık. 8×8 toplam 64 hücreden oluşan panelimizin olması gereken normal boyutu 100cm x 100 cm iken, 120cm x 120 cm olarak bizlere teslim edildi. Oysa güneş panellerimizi taşıyacak sistem ve araç aerodinamiği 1 metrekare olacak şekilde yapılmıştı. Bir diğer yaşanılan sorun ise, bugüne kadar hiç gümrük sorunu yaşamaz iken spariş verdiğimiz MPPT’lerimiz “eğitim” kapsamında olmasına rağmen gümrüğe takıldı ve bizlere prosedür olarak sorunlar yaşattı.

Rotterdam – Ahoy’da | 19 Mayıs 2012

“Niçin Yarışamadık”

14 Mayıs 2012 Pazartesi günü Holllanda’da olması planlanan araç sandığımız Almanya üzerinden gelirken gümrük inceleme ve denetimlerine takılmış olup uzayan işlemler ve prosedürler yüzünden bir gün gecikmeli olarak bizlere teslim edilmiştir. Ahoy’da yer alan atölyemize yerleşip çalışmalarımızı sürdürürken yaşadığımız rulman problemi bize zor dakikalar yaşattı. Rotterdam’da sanayileri gezdik ancak dini ve milli sebepler yüzünden üst üste 2 gün resmi tatil olması (Perşembe ve Cuma) işlerimizi epey sekteye uğrattı. Böylece bizlere ayrılan pist antrenman haklarımızı kullanamadık. Mecburen aracı tek motor ile düşük ivmeli de olsa yarışacak düzeyde yeniden revize ettik. Cumartesi sabah hazır olan aracımızla piste çıkmak için sıraya girdik. Shell Hakem Kurulu’ndan bir yönetici bize gelerek “şu an pist sırası bekleyen bir çok araç var, bir çoğu 2, , 3, ve 4. hakkını kullanıyor, ancak siz ilk hakkınızı kullanacaksınız bu yüzden size şans tanıyacağız” demesine rağmen aracımıza sıra geldiği anda prototip araçlara ayrılan zaman 1 dakika önce doldu denilerek çıkışları güvenlik görevlilerince kapatıldı. Ardından da şehir sınıfı araçların yarışına geçildi. Defalarca durumu izah edip, bizi ilk hakkımızı kullanacağımız için öncelik tanınacağını belirtsekte kurallara olan saygımızdan daha fazla ısrarcı davranmadık..

19 Mayıs Cumartesi günü gibi milletimiz için önemli bir tarihte Rotterdam Ahoy’da aracımızı gezdirdik ve sergiledik. Hollanda halkın ve özellikle çocukların ilgisini kazandık, bir çok insan aracımız ile hatıra fotoğrafı çekildi. Bizlere sponsorluk ve yardımları ile destek veren şirketlere, değerli yöneticilerimize, sosyal medya’dan gelişmeleri düzenli takip eden takipçilerimize teşekkürü bir borç biliriz. Araç projemiz ve gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Foto Galeri için Tıklayınız

Ae2 Project Hollanda’da | 19 Mayıs 2012
Ae2 Project | 2011 – 2012 Sponsorlarımız

 

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 5 )