Shell Eco Marathon 2011 Ae2Project ve Sonuçlar

image 5 Haz 2011

Başta Avrupa olmak üzere Dünya’dan 26 ülkeninin toplam 204 proje ekibi ile katılım sağladığı Shell Eco Marathon 2011 sona erdi. Türkiye olarak 6 farklı üniversiteden 7 farklı ekip ile katılım sağladık. Biz Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2Project ekibi olarak ülkemizi güneş enerjisi ile temsil eden ilk ve tek ekip olduk. Kurulduğumuz 29 Ekim 2010’dan itibaren Şubat 2011’e kadar başvuru koşullarını yerine getirecek projelendirmeleri yapmıştık. Nisan 2011’de üretim sürecine başlayarak 15 Mayısta üretim sürecimizi tamamlamıştık. İlk kez kurulmuş bir ekip olmanın tüm zorluklarına rağmen sizlerin destekleri ve bizlere olan inancı sayesinde Almanya EuroSpeedWay / Lausitz yarış pistine çıkan ilk Türk güneş arabası olduk. 26 Mayıs Cumartesi günü tek seferde 25,5 km yolu 437 watt harcayarak (8 tur atarak) tamamladık. Fotogalerinin devamı için aşağıdaki galeride yer alan  <Back ve Next> butonlarını kullanabilirsiniz.

[imagebrowser id=2]
Kategorimiz olan prototip güneş arabaları arasında 8 tam turu tamamlayan 8 ekipten birisi olduk. Almanya EuroSpeedWay / Lausitz yarış pistine çıkan ilk Türk güneş arabası olduk. 26 Mayıs Cumartesi günü tek seferde 25,5 km yolu 437 watt harcayarak tamamladık.
Sonuç olarak; kendi kategorimiz olan prototip güneş arabaları arasında 8 tam turu tamamlayan 8 ekipten birisi olduk. Yarış kuralları gereği bazı Avrupalı ekipler teknik kontrolleri geçemezken, kontrolleri geçen ekipler de yaşadıkları teknik sorunlar yüzünden kesintisiz 8 tam turu tamamlayamazken, yakaladığımız başarı ülkemiz ve kendi adımıza büyük gurur olmuştur. Bu gururumuzda payı olan sizlere minnetle teşekkür ediyoruz. Birlikte daha büyük projelere imza atmak dileklerimizle.
İlerleyen günlerde Almanya’dan aldığımız notları, Türkiye’den ve Avrupa ‘dan katılım sağlayan kardeş ekipleri sizlere tanıtacağız. Bu tarz etkinlikler kaybedeni olmayan yarışmalardır. Gerçek kazanan her zaman için çeşitli fedakarlılar ile katılım sağlayan öğrencilerdir. Türkiye’den katılım sağlayan tüm Türk Ekiplerini tebrik ederiz. Facebook Hayran Sayfamız ‘dan gelişmeleri en hızlı şekilde takip edebilirsiniz.

Final’den çekilmiş Tüm Fotoğraflar:

[nggallery id=2]

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 5 )