Şasimizi Tamamladık

image 24 Nis 2011

Şasi Üretimi Tamamlandı !!! Aracımızın şasisi için dün (22 Nisan Cuma) Hüseyin ’le beraber Topkapı-Bayrampaşa ’daydık. İlk işimiz alüminyum kutu profil alacağımız yeri bulmak oldu. Bir gün önce Haldun Abi (4. Solarex İstanbul Fuarı’nda tanıştığımız çok değerli sanatkâr abimiz, ilerleyen zamanlarda adını daha fazla duyacaksınız) ile gittiğimiz dükkândan, 20*30 mm, cidar kalınlığı 2,5 mm olan 6063-T6 serisi, ısıl işlem görmüş alüminyum kutu profili daha önce CosmosXpress programında yaptığımız testlere göre yaklaşık 6 ton ağırlığa dayanabilecek (tabii ki her noktasına aynı şiddette kuvvet etkimesi gerekiyor) şekilde tasarladığımız şasi profillerini uygun uzunluklarda kestirdik.

Şasi Tasarımı | Ae2Project.Com
Şasi Tasarımı | Ae2Project.Com

20*30 mm, cidar kalınlığı 2,5 mm olan 6063-T6 serisi, ısıl işlem görmüş alüminyum kutu profili daha önce CosmosXpress programında yaptığımız testlere göre yaklaşık 6 ton ağırlığa dayanabilecek (tabii ki her noktasına aynı şiddette kuvvet etkimesi gerekiyor) şekilde tasarladığımız şasi profillerini uygun uzunluklarda kestirdik.

 

 

Davutpaşa Sanayi Sitesi | Ae2Project.Com
Davutpaşa Sanayi Sitesi | Ae2Project.Com

Hazır aklıma gelmişken biraz da mekândan bahsedeyim. Mekân derken alüminyumcu aklınıza gelmesin. Taa Davutpaşa’dan (bizim mekân burası, seneye buradayız hep ) , Cevizlibağ’dan başlayıp, Topkapı, Bayrampaşa, Maltepe, Gümüşsuyu ve Topçular mevkilerini hep yaya dolandık dün. Çok farklı branşlarda ne çok site var orda. Oto sanayi, her çeşit dökümcü, kaynakçı, tornacı, kompozitçi, demirci, alüminyumcu… Konuşma fırsatı bulduğumuz insanların hepsi çıraklıktan, 8-10 yaşından beri buralarda bu işleri yapıyorlar ve harbi ustalar ve pratik zekâları var. Yaptırmak istediğiniz herhangi bir şey olursa bence uğrayın buralara, fikrinizi söyleyin, onlar bir şekilde halleder.

Haldun Abi ile 4. Solarex İstanbul Fuarı ’nda tanıştık. Kendisi bizim için çok değerli sanatkâr bir abimizdir, ilerleyen zamanlarda adını daha fazla duyacaksınız. Yardımları ve emekleri için kendisine minnettarız.

Kestirdiğimiz parçalarla doğru Haldun Abi’nin Bayrampaşa’daki yerine gittik, oradan da Haldun Abi bizi alüminyum kaynak ustası Tahir Usta’nın yanına götürdü. Çizim hazır, parçalar hazır o halde ne duruyoruz, hemen başladık işe.

Üretim Fotoğraflarımız | Ae2Project.Com
Üretim Fotoğraflarımız | Ae2Project.Com

Önce çerçeveyi kaynattı Tahir Usta, sonra iç parçaları. Tahir Usta kaynatırken Hüseyin ile Haldun Abi de ölçümler yaparak yanlışlık olmasın diye uğraştılar. Haldun Abi biliyor bu işleri, 3 mm lik yanlış oldu diye hemen kestirdi o kısmı Tahir Ustaya (sol alttaki foto) Şaside kaynak yaparken yer yer eksen kayması oldu, çekiç yardımıyla düzelttik onu da.

Şasi kaynağı toplamda 4 saatin sonunda hazırdı:

Şasi Üretimini Tamamladık | Ae2Project.Com
Şasi Üretimini Tamamladık | Ae2Project.Com

 

 

Mustafa Erdemir | YTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
Hüseyin Erkek | YTÜ Makina Mühendisliği

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 5 )