Rüzgar Enerjisi de Neyin Nesi?

image 15 Nis 2011

Rüzgar Enerjisi

Hava akışı, rüzgar türbinlerini çalıştırmak için kullanılabilir. Modern rüzgar türbinleri enerji bakımından 600 kilovattan 5 megavata değişir; ancak 1.5-3 megavat gücündeki türbinler ticari kullanımda en yaygındır; türbinin sağladığı enerji rüzgar hızının küpüdür, böylece rüzgar hızı arttıkça elde edilen enerji miktarı da artar.

Açık denizler ve yüksek irtifalı yerler gibi rüzgarların şiddetli ve daha sürekli olduğu yerler rüzgar santralleri için tercih edilir. Tipik kapasite faktörü %20-40’dır ve oranın yüksek olduğu yerler daha çok tercih edilir.

Dünya çapında, rüzgar enerjisinin, uzun vadeli teknik potansiyelinin şu anki toplam küresel enerji üretiminin beş katına ya da şu anki elektrik talebinin 40 katına eşit olduğuna inanılır.

Bu, özellikle daha fazla rüzgar kaynağına sahip olan yerlerde rüzgar türbinleri için fazla miktarda alanın kullanılmasına neden olabilir. Açık deniz kaynaklarında elde edilen deneyim rüzgar hızlarının karaya göre yaklaşık %90 fazla olduğunu gösterir, bu nedenle açık deniz kaynakları  daha fazla enerji katkısında bulunur. Bu sayı ayrıca yüksek irtifalı kara merkezli yerlere ya da hava kökenli rüzgar türbinlerine göre artar.

Rüzgar Enerjisi Pazarı

2008 yılı  sonunda, yıl boyunca  yüzde 28.8 artışı göstererek dünya çapındaki rüzgar tarlası kapasitesi, 120,791 megavatı ve rüzgar enerjisi küresel enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 1.3’ünü  üretti. Rüzgar enerjisi elektrik kullanımının Danimarka’da %19’unu, İspanya ve Portekiz’de %9’unu ve Almanya ve İrlanda cumhuriyetlerinde %6’sına denk gelmektedir. Birleşik Devletler önemli bir büyüme alanıdır ve 2008 yılı sonunda ABD’deki rüzgar enerjisi kapasitesi 25,170 megavata ulaştı. Eylül 2009 itibariyle Roscoe Wind Farm (Rüzgar Tarlası) (781 MW) dünyadaki en büyük rüzgar tarlasıdır.

Birleşik Krallıkta, Thames nehrinin ağzına dünyanın en büyük, kıyıdan uzak rüzgar tarlasını kurmak için izin çıkmıştır. Kent ve Essex’in 20 kilometre uzağındaki London Array rüzgar tarlasının 341 türbini olacaktır ve 230 km2’lik bir alanı kaplayacaktır. Bu proje, Londra’daki evlerin üçte birine enerji sağlayacak £1,5 milyarlık, 1.000 megavatlık bir projedir.

Rüzgar tarlası, geleneksel yollarla üretilecek olsaydı yıllık 1.9 milyon ton karbon dioksit emisyonu yapacak kadar miktarda enerji üretecekti.

Rüzgar Tarlaları

Rüzgar enerjisi çevreye karşı en duyarlı yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir.

Tarımsal bir alana kurulduğunda rüzgar tarlası bütün enerji kaynakları arasında en düşük çevresel etkilere sahip olanlardan bir tanesidir. Birleşik Krallık’ta, yıllık kullanılan elektriğin tamamını oluşturmak için alanın %6’sı kullanılabilir, bu 70mile 70millik bir alandır ve bu alan başka amaçlar için de kullanılabilir.

* Rüzgar enerjsi elektriğin kilowatt/saat başı olarak, çatı tepesi güneş enerjisi dışında, diğer enerji dönüşüm sistemlerine göre çok daha az alan işgal etmektedir ve alanın mahsül yetiştirmek için kullanılmasını engellememektedir.
* İnşasında kullanılan enerjiyi işletime başladıktan üç ay içerisinde üretmektedir ve işletim ömrü 20-25 yıldır.
* İnşasındaki sera gazı salınımı ve hava kirliliği çok azdır. İşletiminde emisyon ya da kirlilik yoktur.
* Kömür bazlı enerjilerin yerine kullanılarak rüzgar enerjisi, sera gazı salınımında ve hava kirliliğinde kesin bir düşüş sağlamaktadır, ve biyoçeşitliliği arttırmaktadır.
* Modern rüzgar türbinleri oldukça sessizlerdir ve kuşlara zararlı olmayacak şekilde yavaş dönmektedirler.

Avrupa’daki kuşların ve rüzgar tarlalarının araştırılmasıyla kuşların çarpmasının çok nadir olduğu saptanmıştır. Avrupa’daki birçok uzak kıyı rüzgarı alanı, deniz kuşlarınca kullanılan yerlerdir. Çok daha düşük bir rotasyon gibi rüzgar türbini dizaynlarındaki yenilemeler, dünya çapındaki rüzgar tarlarındaki kuş ölümlerinin azaltılmasına yardımcı olmuştur. Ancak eski küçük türbinler uçan kuşlar için tehlikeli olabilirler. Kuşlar fosil yakıt enerjisinden ciddi şekilde etkilenmektedir; örneğin petrol sızıntılarından, cıva zehirlenmesinden, asit yağmurlarından dolayı habitatlarının bozulmasından ölen kuşlar.

 

YAZAR:

Orhan Doğan ORHAN

“Yıldız Tornavida Dergisi’nden Alıntıdır.”

Array ( [0] => 8 )