Robot Savaşçılar – Geleceğin Askerleri

image 20 Nis 2011

Günümüzde artık robotlar bilim kurgu bir öğe olmaktan çıkıp birçok alanda vazgeçilmez bir öğe olmuştur. Robot teknolojilerinin gelişimindeki ivme ve kullanımdaki yaygınlık giderek artmaktadır. Sanayide, askeri alanda hatta günlük yaşamda kullanılan robotlar giderek yerlerini sağlamlaştırıyor.

Birçok teknolojinin gelişimde olduğu gibi bu alanda da askeri teknolojiler lokomotif görevini görüyor. Özellikle elektronik ve mekatronik gelişmelerin askeri gereklilikler ile nasıl geliştiğini bu konulara biraz ilgili olan herkes bilir. Birazdan inceleyeceğimiz teknoloji harikası silahların da bundan on yıl sonra sivil kullanımlara nasıl adapte olacağını sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

Robot asker ve askeri araçlar kavramı yirmi beş yıllık bir geçmişe sahip. Güçlü ordular bu araçların sağladığı taktik ve mali avantajların çok iyi farkındalar ve bu teknolojiler günümüzde bu orduların vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Şimdi dünyanın otonom ve yarı otonom savaş aletlerini incelemeye başlayalım.

VIPeR

Robot Asker Viper | Ae2Project.Com
Robot Asker Viper | Ae2Project.Com

İncelememize hafif sıklet araçlar ile başlayalım. Bu küçük robot minik olmasının aksine çok büyük ve önemli görevleri başarabiliyor. Yine en büyük avantajı küçük ve gizli olması. Sadece 22 cm uzunluğunda ve 5 kg ağırlığında. Askerlerin gitmesinin tehlike olduğu noktalara uzaktan kontrol edilerek yollanabiliyor. Üzerindeki gelişmiş bir kamera ve ses alıcısı ile orada neler olup bittiğini kontrol merkezine anında iletiyor. Üstelik görevine doğru ilerlerken bir çok engeli rahatlıkla aşabiliyor. Palete dönüşebilen tekerlekleri sayesinde merdivenler, kapı eşikleri ve buna benzer birçok engeli rahatlıkla aşabiliyor. Ayrıca Viper operatör ile iletişimi kesilince veya istendiği takdirde geri dönüş yolunu kendisi bularak rahatlıkla geri dönebiliyor.

VIPeR from Ae2Project on Vimeo.

SKYLARK

SKYLARK | Ae2Project.Com
SKYLARK | Ae2Project.Com

Skylark bir insansız hava aracı(İHA). İHA’lar robot askerler alanında eski bir maziye sahip ve önemli araçlar. Skylark da Viper gibi taktik gözetleme için kullanılıyor ve en büyük avantajı taşınabilir ve fark edilmesinin çok zor olması. Bir sırt çantasında taşınabiliyor ve dakikalar içinde birleştirilip el ile havalandırılabiliyor. Kaydettiği görüntüleri eş zamanlı olarak kara merkezine yollayabiliyor. Ayrıca sessiz ve arkasında iz bırakmayan bir elektrik motoru kullanması sayesinde fark edilmesi neredeyse imkansız.

The Skylark from Ae2Project on Vimeo.

MULE

Mule | Ae2Project.Com
Mule | Ae2Project.Com

Bu araç her birliğin sahip olmak isteyeceği mükemmel bir yardımcı. İsminden de anlaşılacağı gibi bu bir robot katır. Fakat biraz heybetli bir katır. Mule 1 tonun üstünde taşıma kapasitesi ile hertürlü cephane, gıda ve sağlık maddesini eşlik ettiği birimin sırtından alabilir. Bunu yaparken basit bir joystick veya bilgisayar ile kontrol edilebiliyor. Fakat Mule’u bir kamyonetten ayıran nedir?

Askerlerin gitmesinin tehlike olacağı, uzun zorlu yolculuklar veya monoton görevlere Mule rahatlıkla gönderilebilir. Tamamen uzaktan kontrol edilmesi ve sahip olduğu inanılmaz hareket kabiliyeti ileMule’un gidemeyeceği yer yok gibi. Sahip olduğu altı tekerleğin her biri bağımsız olarak ve dönme yönünün yanında farklı eksenlerine sahip olduğu için Mule 6 adet uzva sahip. Bu sayede bu aracın arazide bir engeli aşamaması neredeyse imkansız.

The Mule from Ae2Project on Vimeo.

PROTECTOR

PROTECTOR | Ae2Project.Com
PROTECTOR | Ae2Project.Com

Protector denizlerin robot lideri. Şu ana kadar incelediğimiz araçların aksine Protector silahlı ve bu sayede yapabileceği görevlerin sayısı inanılmaz bir şekilde artıyor. Protector’un silahlı bir savaş botundan hiçbir farkı yok. Hatta bu botların yollanamayacağı tehlikeli noktalara, kirli ve sağlıksız sulara gönderilebilir ve topladığı verileri merkeze canlı olarak iletebilir. Gerekirse üzerindeki silahları kullanabilir. Ayrıca belirlenen güzergahlarda saatlerce ve kendi kendine devriye gezebilir. Gere

Protector’un en önemli özelliklerinden birisi modüler olması. Üzerindeki silah platformlarında tercihe göre değişik silahlar kullanılabilir. Ayrıca sahip olduğu gelişmiş termal ve kızılötesi kameralar ve gelişmiş sensörler ile Protector’un gözünden hiçbir şey kaçmaz.

Protector from Ae2Project on Vimeo.

TALISMAN

TALISMAN |Ae2Project.Com
TALISMAN |Ae2Project.Com

Denizlerde Protector çok önemli bir robot araç fakat yalnız değil. Talisman tam donanımlı bir insansız denizaltı ve normal mini denizaltılardan eksiği yok fazlası var.

Deniz muhaberelerinin en önemli silahlarından biri mayınlar ve bugüne kadar mayınlar yüzünden batmış gemilerin sayısı, diğer herhangi bir sebepten batmış gemilerin sayısından daha fazla. Mayınlar bırakıldığı yerde on yıllarca tehlike arz etmeye devam edebiliyor. Bu durum mayın temizlemeyi önemli bir görev haline getiriyor. Talisman’e sahip olmayan ordular mayınları temizlerken zaman zaman mayının yanına bir dalgıç yollamak hatta dalgıcın mayına dokunarak onu yok edecek ekipmanı kurmasını istemek zorunda.

Bu zor görevlerde Talisman devreye giriyor. 300 metreye kadar dalabilen bu araç otonom veya yarı otonom olarak mayınları tespit edebiliyor, üzerindeki robot kollar sayesinde mayını imha edebiliyor.

Talisman from Ae2Project on Vimeo.

GLOBAL HAWK

GLOBAL HAWK |Ae2Project.Com
GLOBAL HAWK |Ae2Project.Com

 

Kafamızı tekrar yukarı çevirelim ve dev bir demir kuşu görmeye çalışalım. Fakat bahsedeceğim bu aracı çıplak gözle görmeyi bir yana bırakın, son derece gelişmiş gözlem araçları bile bu aracı göremiyor çünkü Global Hawk 60.000 feet yükseklikten uçan dev bir İHA. Bu kadar yüksekten uçması bu aracın e büyük savunma silahı. Tek uçuşta Amerika’yı boydan boya geçebiliyor. Hızlı ve dayanıklı bir araç. Bu araç uydu ve yer istasyonuyla 250 Mbit/s hızlık bir iletişim kanalıyla bağlı. Üstün gözlem yeteneklerinin yanında Global Hawk silah bulundurmuyor.

Global Hawk from Ae2Project on Vimeo.

FIRE SCOUT

FIRE SCOUT | Ae2Project.Com
FIRE SCOUT | Ae2Project.Com

 

Bu araç da göklerde görev yapan bir insansız hava aracı. Fakat alışılmamış bir şekilde bir uçağın değil, bir helikopterin tüm özelliklerini barındırıyor. İnanılmaz iniş ve kalkış yeteneği değme helikopter pilotlarını bile kıskandırıyor. Hemen belirtelim, bu araç tüm iniş kalkış ve yol alma işlerini otonom olarak yapıyor.

Fire Scout aynı zamanda silahlı bir robot araç. Verilen konuma en uygun yollarla gidip oradaki hedefleri yok edebiliyor. Ayrıca Fire Scout gece, sisli, kötü hava koşullarında bile yolunu rahatça bulabiliyor.

Fire Scout from Ae2Project on Vimeo.

CRUSHER

CRUSHER | Ae2Project.Com
CRUSHER | Ae2Project.Com

 

Yavaş yavaş bu alanın ağır toplarına gelmeye başlıyoruz. Crusher karada kuşkusuz en korkutucu robot asker. İsminin hikayesine bakarak da bunu rahatlıkla anlayabiliriz. Crusher testlerinde otomobilleri nasıl ezdiğini gören mühendisleri ona bu ismi vermiş.

Crusher en önemli özelliklerinden biri dayanıklılığı ve güçlülüğü. Mule gibi, Crusher’ın da arazide aşamayacağı engel yok gibi. Fakat Crusher’ı Mule’den ayıran çok önemli bir özelliği var, zekası.

Crusher bu yazıdaki araçların arasında en zekilerinden biri. Kontrol merkezi ona bir görev verdiği zaman başka bir şey yapmalarına gerek kalmıyor, Crusher ilerliyor, engelleri aşıyor, aşamayacağı bir engelle karşılaştığı zaman etrafından dolaşmaya karar veriyor. Saklanıp hedefleri izleyebiliyor veya bir tehdit algıladığında saklanabiliyor. Haftalarca bir hedefi gözleyip merkeze bilgi iletebiliyor.

Crusher from Ae2Project on Vimeo.

PREDATOR B

PREDATOR B |Ae2Project.Com
PREDATOR B |Ae2Project.Com

 

Predator B gökyüzündek en gelişmiş İHA’lardan biri. Global Hawk gibi bu araç da 50.000 feet lik irtifası ve durmadan 30 saat yol alabilmesiyle çok dayanıklı ve zor tespit edilen bir araç. Fakat Predator B sahip olduğu gelişmiş silahlarla tam bir ölüm makinesi.

Atası olan Predator A’nın geliştirilmesiyle ortaya çıkan Predator B ilk silahlı İHA. Üzerindeki gelişmiş sensorler ve bir aracın plakasını bile okuyabilen kameralar ile hedefi bulmak onun için çocuk oyuncağı. Ayrıca Prodator’un bilgisayarları gördüğü yerlerdeki değişimleri görüntü işleme teknolojileriyle rahatlıkla fark ediyor ve merkeze bildiriyor. Hedef belirlendikten sonra bu araç pilotlu bir savaş jetinden hiçbir farkı olmayan bir saldırıda bulunabiliyor.

Predator B from Ae2Project on Vimeo.

X-47B

X-47B | Ae2Project.Com
X-47B | Ae2Project.Com

 

X-47B şu anda insansız hava araçları arasında en ileri teknolojiye sahip araç. B2 uçaklarının tasarımından esinlenilmiş gövdesinin içinde, diğer İHA’lar gibi uzaktan kontrol, hedef tespiti ve imhası gibi teknolojilerin yanında çok önemli iki özelliği daha bulunuyor.

Bu özellikler X-47B’nin mükemmel yapay zekasından ileri geliyor Bunlardan ilki aracın havada yakıt alabilmesi ve bu sayede teoride sonsuz süre havada kalabilmesi. Bir pilotun maksimum 10 saat savaş uçağı kullanabildiğini düşünürsek bu gerekten inanılmaz bir avantaj. X-47B yakıt alırken gereken ince ayarlamaları gelişmiş sensorleri ve yapay zekası sayesinde kendi kendine hallediyor. Bu yapay zekanın hallettiği önemli bir hadise de, bir pilot için bile son derece güç olan, uçak gemisine inme görevi. X-47B’nin bilgisayarları kusursuz algılamaları ve hesaplarıyla bu işin de üstesinden geliyor.

X-47B from Ae2Project on Vimeo.

 

Etiketler
Array ( [0] => 9 [1] => 11 [2] => 7 [3] => 8 )