Poliya + BASF Malzemelerimiz Geldi ve Üretime Başladık

image 14 Mar 2012

Birbirinden güzel gelişmeler ile yeniden merhaba, yeni model ve kalıp üretimiyle güzel haberlerimizi paylaşarak başlayalım. Poliya Polyester projemiz için ilk yıl olduğu gibi bu sene de sponsor olarak ihtiyacımız olan tüm cam elyaf, polyester, jelkot ve polivaks kalıp ayırıcıları araç projemize bağışlamıştır. Bizlere gösterdikleri yardım ve ilgiden dolayı başta sayın Filiz Hanım ve Kamuran Bey olmak üzere tüm Poliya Ailesine teşekkür ederiz. Gelin hep birlikte Shell Eco Marathon Europe 2012 serüveninin ilk somut üretim çalışmalarına yakından bakalım.

TAI TUSAŞ HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş.

Peki, Neden Yeniden Kalıp Üretiyoruz? Çünkü projemize ülkemizin saygın kuruluşlarından olan TAI (TUSAŞ HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş) üretim konusunda sponsorluk yaparak ihtiyacımız olan kompozit takviye malzemelerini temin edecek. Bunlara ek olarak üretimde daha profesyonel düzeyde olmamız için vakum – infizyon işlemlerini ve ısıl işlem için fırın kullanımını ekibimize ücretsiz sağlayacak. Vakum ve ısıl işlem için daha dayanıklı kalıplara ihtiyaç duymaktayız.

TAI TUSAŞ HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş.Şu An Ne Yapıyoruz? Geçen sene Hexagon Studio‘nun ekibimize üretimiş olduğu dişi modeller (kalıplar) üzerinden öncelikle normal model üretip akabinde de ürettiğimiz modelden vakum ve ısıl işleme dayanıklı alt ve üst kalıplar üreteceğiz. Araç tasarımına ilk başlarken üretim maliyetlerini göz önüne alarak 2 parça kalıp ile üretilebilecek bir tasarım yapmıştık. Şimdi de malzeme israfı minimumbolacak şekilde üretim ve lojistik planlaması yapmaktayız. Ekibimiz mekanik sistemler sorumlusu Metalurji ve Malzeme Mühendisi arkadaşımız Deran Turan öncülüğünde elektrik – elektronik ekibi olarak üretimin içindeyiz.

 

Poliya Poliester Teneke

  • Eski kalıplarımızın temizliğini yaptık, macun uygulaması ile geçen sene zorlanan yüzeylerin dayanımı arttırdık. Devamında zımpara çalışması yaparak yüzey eşitliğini sağladık.
  • Cila uygulaması ile yüzeyde silikon içermeyen teflon + polietilen esaslı koruyucu bir katmanın oluşmasını sağladık. Polisaj makinası ile yüzey parlaklığını maksimum seviyeye getirdik.
  • Polivaks katı kalıp ayırıcıyı yüzeye 8 kat uyguladıktan sonra son olarak polivaks sıvı kalıp ayırıcı ile alt ve üst ana kalıplarımızı el yatırması ile cam elyaf uygulamaya hazır hale getirdik.

 

Shell Eco Marathon Europe 2012 yarışları bu sene Hollanda Rotterdam’da düzenleniyor, araç projemizin Avrupa ekipleri ile en iyi şekilde yarışabilmesi için yeni sponsorluklara da ihtiyaç duymaktayız. YTÜ Vakfı üzerinden projemize yapacağınız şartlı bağışlar ile bize destek verebilirsiniz. Faaliyet Raporu‘muzdan detaylı bilgileri edinebilir, team(et)ae2project(nokta)com eposta adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

BASF Türkiye LogoSon olarak  aracımızın gövdesinde ve monokok şasi sisteminde kullanmak üzere BASF Türkiye ihtiyacımız olan karbon elyaf (karbon fiber) bağışında bulunarak projemize olan sponsorluğuna devam etmektedir. Geçen sene de olduğu gibi üstün performanslı araç dış yüzey boyalarımızı BASF’tan talep edeceğiz. Başta sayın Korhan Bey olmak üzere tüm BASF ailesine teşekkür ederiz. Çalışmalarımıza tüm hızıyla Ae2 Arena ‘da devam ediyoruz. Cam elyaf el yatırması yöntemini, karbon fiber vakum infizyon çalışmalarını detaylarıyla paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi ve sayfamızı takipte kalın.

“Foto Albüm için Tıklayınız !”

Foto Albüm Mart 2012

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 5 )