Nasıl Kurulduk ve Son Durum Toplantımız

image 3 Nis 2011

Öncelikle herkese merhaba, araç çalışmalarımız ne durumda eminim ki merak ediyorsunuzdur ama öncelikle nasıl kurulduk nasıl başladık hafiften özetlemek istiyorum. 26 Ekim 2010’de bir grup Yıldız Teknik Üniversiteli öğrenciler olarak toplandık, hepimiz iyi kötü Shell Eco-Marathon ‘u takip ediyorduk. Peki takip ettiğimiz bu etkinlikte katılımcı olmak için ne yapmamız gerekiyordu? Araba yapmaktan ziyade araba yapabileceğimize inanmamız gerekiyordu. Evet hepimiz inanmıştık ve inandığımız bu yolda taşın altına elimizi sokmaktan çekinmedik.

28 Ekimde Alternatif Enerjili Araç Ekibi olarak ismimize karar verdik ve Ae2Project.Com ismini tescil ettik. Ae2 ne diyecek olursanız AeAe 2 kere tekrar ediyor diye kısalttık. Uykusuz geçen 2 günün ardından 29 Ekim’da başvurumuzu tamamladık. Başvuru sürecinden bahsetmek istiyorum yeri gelmişken, Shell Eco-Marathon’a Avrupa ülkelerinden bir çok başvuru geliyor. Hakem – Eleme kurulu gelen ilk başvurular (faz 1) ile motivasyonu değerlendirip faz 2’ye geçiriyor. Aynı şekilde teknik projelendirme ile faz 2 başvuru tamamlanıp değerlendiriliyor. Faz 2’yi geçen ekipler ise yarışlara davet ediliyor. İşte biz tüm başvuru süreçlerini geçtik, davetimizi aldık. (Bölüm 1)

Başvurusunu yapıp davet aldığımız araba Eco-Marathon tabiriyle Electric Vehicle Prototype Concept ‘e uygun olup Türkiye’nin ilk Solar Prototip aracı olacaktır, ayrıca en küçük ve en hafif güneş arabası olmayı amaçlıyoruz.

Yazacak ve paylaşacak çok şey var, zamanla hepsini taksit taksit anlatacağız. Bir tornavida bile yokken insanlara araba yapacağız diyerek hayal satmak ve sponsor aramak zorlu bir süreç. Doğru kişiler ile doğru zamanlarda iletişime geçerek projeyi özetlemek lazım. Mümkünse özetin özeti şeklinde. Bazen doğru kişiyle doğru zamanda görüşemiyorsunuz, bazen de yanlış kişiyle doğru zamanda görüşerek en değerli zamanınızı kaybediyorsunuz. Şartlar ne olursa olsun inandığınız amaç uğruna sabretmek lazım.

Geçtiğimiz perşembe ekip olarak toplandık, arkadaşlar ile genel durum değerlendirmesi yaparak bir hatıra fotoğrafi çekildik. Bu sefer farklı bir hatıra fotoğrafı oldu, ben mazeretimden dolayı katılamadığımdan arkadaşlara Gtalk ile elimden geldiğince eşilik etmeye çalıştım. Mustafayı’da araya sıkıştırdık falan. Biz çok güldük eğlendik, hadi paylaşmış olalım madem.

31 Mart 2011 Ae2Project Toplantısı

 

İlerleyen günlerde daha sık sık yazıp paylaşacağız kısmetse. Her zaman kendimizi anlatarak sizleri sıkmayacağız. Üretimden fotoğraflar, videolar, röportajlar, haberler, yeni teknolojiler paylaşarak mühendislik sektörüne içerik üretmeye çalışacağız. Aklınıza takılan soruları gerek yorum olarak gerekse e-posta ile bizlere iletmenizden mutluluk duyarız.

 

Nezih DARÇIN // YTÜ Elektrik Mühendisliği Öğrencisi

team@ae2project.com

 

 

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 5 )