Kaynak Elektrodu Nedir?

 

Elektrik ark kaynağı, metalleri birleştirmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Yoğun bir elektrik uygulanarak, iki parça arasındaki bağlantı yerindeki metal eritilir veya daha yaygın bir yöntem olan erimiş dolgu metaliyle birbirine karışmalarına neden olunmasıyla birleştirme gerçekleştirilir. İşte bu elektrik ark kaynağı yapılırken kaynaklı bağlantı için gereken, üzerinden kaynak akımı geçmesiyle iş parçası ile iş parçasına bakan ucu arasında elektrik arkı oluşturan kaynak malzemesine kaynak elektrodu denir. Elektrik ucu ana metalin yakınında tutulduğunda elektrik akımı elektrot ucundan ana metale atlar. Kaynak elektrodu, gerektiğinde ergiyerek kaynak ağzını doldurur.

KAYNAK ELEKTRODLARININ SINIFLANDIRILMASI:
1-Ergimeyen elektrotlar:

Yalnızca ark oluşturmak için kullanılırlar. Söz konusu elektrotlar karbon veya tungsten elektrot olabilir. Karbon elektrotlar, amorf, grafit, elektrografit olarak karşımıza çıkarlar. Tungsten elektrotlar, TIG kaynağında kullanılır. Saf tungsten, tungsten-zirkonyum veya tungstenin toryum ile alaşımlandırılması ile elde edilen elektrotlardır. Bazı kaynaklarda isimleri refrakter elektrotlar ya da sarf malzemesi olamayan (non-consumable) olarak da geçer. Çoğunlukla, ergimeyen elektrotlarda, elektrot katot olarak, iş parçası ise anot olarak görülür.

Ergimeyen elektrotlar adı üstüne kaynak esnasında ergimeseler de pratik olarak baktığımızda proses esnasındaki buharlaşma ve oksidasyona bağlı olarak çok az bir miktar dahi olsa boyutlarında küçülme meydana gelir.

2-Ergiyen Elektrotlar:

Hem ark oluşumunu sağlamak hem de ilave metal amaçlı kullanılırlar. Örtülü veya örtüsüz olarak ikiye ayrılırlar.

a) Örtüsüz Elektrotlar

Üzerinde kaplama (örtü) bulundurmayan elektrotlardır. Örtülü elektrot ihtiyacı bulunmadığı durumlarda tercih edilir. Örtüsüz elektrotlar da kendi aralarında çıplak ve özlü olmak üzere iki çeşittir.

 

b) Örtülü Elektrotlar

Örtülü elektrotlarda örtü sayesinde arkın kararlılığı, kaynak dikişinin formu, arkın düzgün oluşması sağlanır; koruyucu gaz atmosferiyle kaynak banyosu azot, hidrojen oksijen gibi kaynağı olumsuz etkileyecek gazlardan korunur, kaynak dikişinin üstü cüruf ile örtülerek yavaş soğuma sağlanır ve kaynak metali alaşımlandırılır. Örtülü elektrotlar çıplak telin üzerine saldırma ya da presleme yöntemi ile örtü kaplanarak elde edilir.

b.1) Kalınlıklarına Göre Örtülü Elektrotlar

-İnce Elektrotlar

-Orta Kalınlıkta Elektrotlar

-Kalın Elektrotlar

b.2) Karakterlerine Göre Örtülü Elektrotlar

–Rutil Karakterli

-Bazik Karakterli

-Asidik Karakterli

-Selülozik Karakterli Elektrotlar

-Demir Tozlu Elektrotlar

 

KAYNAK ELEKTRODU SEÇERKEN DİKKAT EDİLECEKLER:

-Gerçekleştirilecek kaynağın tipi

-Kaynak gerçekleştirilecek ana metal

– Elektrodun gerilme direnci

-Kaynağın gerçekleştirileceği pozisyon

-Kaynak akımının tipi (AC/DC akım)

-Kullanılacak metallerin korozyon direnci

-İş parçası ile elektrodun anot katot olma durumu

 

KAYNAK:

https://www.lincolnelectric.com

www.weldingschool.com

https://docplayer.biz.tr

https://careertrend.com

 

Yazan:

Sunay Yaşar

Ae2 Project ekip üyesi

Etiketler
Array ( [0] => 571 )