Karbonfiber Gövde ve Şasi İmalatını TAI’de Tamamladık

image 25 Nis 2012

Havacılık ve uzay sanayisinde Türkiye`nin teknoloji merkezi olan ve küresel bazda sayılı şirketlerden TAI (TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) ‘de  gövde ve şasi üretimini tamamladık.

Geçen sene Shell Eco Marathon yarışmasında katıldığımız Anka güneş enerjili aracımızın gövdesinde Poliya’nın desteği ile cam fiber kompozit malzemesini kullanmıştık. Bu sene ise karbon fiber olarak kararlaştırdığımız gövdemiz için Malzeme desteğini BASF’dan üretim desteğini ise TAI den aldık. Hatırlayacağınız üzere, TAI öncesi ihtiyaçlar doğrultusunda yüksek basınca ve ısıl işleme dayanıklı poliesterden yeni kalıplar üretmiştik.

TAI TUSAŞ HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş.ALIŞAN Lojistik’in desteği ile İstanbul’dan Ankara’ya kalıplarımızı nakil ettik. Akıncı’daki TAI tesislerinde ilk gün atölyeler gezdirildi ve üretim aşamaları hakkında bilgilendirildik. Daha sonra kompozit atölyesinin bize ayrılan kısımda çalışmalarımıza başladık. Kalıbımıza karbon fiberi yatırmak için vakum infüzyon tekniğini kullandık.

Vakum infüzyon tekniği için öncelikle kalıplarımız kalıp ayırıcımız sürdük. Daha sonra Malzeme Destek sponsorumuz BASF firmasının vermiş olduğu karbon fiberimizi alt ve üst kalıbımıza serdik. Üstüne fazla reçineyi emmesi için peel ply serdik. Onun üstüne ise reçinenin karbon fiber üzerinde yayılması ve vakumlandıktan sonra fazla reçineyi peel ply ın üstüne çıkarması için mesh malzemesini serdik.

Kalıbın ortasına reçinenin geçeceği spiral hortumu koyarken yanlarına ise havayı çekecek sipiral hortum şerit şeklinde sealant ile yapıştırdık. Ardından en üst kısma vakum naylonu sealant ile hava kaçırmayacak şekilde yapıştırdık. Vakum naylonunun katlanan kritik noktalarına pile denilen ve tecrübe isteyen işlem TAI de çalışan Muharrem ve Cengiz ustalar tarafından uygulandı. Daha sonra bir taraftan reçine hava almayacak şekilde spiral hortumdan geçerken diğer spiral hortumdan vakum uygulandı. Böylece her bölgeye homojen olarak reçine emdirildi.

Neden “Vakum İnfüzyon”

Yöntemini Kullandık?

Bu yöntem uygulayıcının beceri ve yeteneğine bağımlı değildir, daha yüksek kalitede ürün üretimi sağlar, hava boşluğu kalmadığı için ürün çok daha sıkı ve sağlam olmasının yanında, kalınlığı aynı seviyededir, çekme ve boyut bozulmasını minimize eder,  hem el yatırma yöntemi hem de elyaf püskürtme yöntemine göre daha az reçine kullanılır böylece daha homojen ve rijit-tokluk seviyesine sahiptir, çevre dostu bir üretim yöntemidir çünkü çalışma ortamındaki uçucu organik bileşik miktarını fark edilemeyecek kadar düşük seviyeye indirir.

Foto Albüm için Tıklayınız !

TAI - Karbon Fiber Vakum infizyon | ae2project.com
Şasi ve Gövde’nin Karbonfiber / Vakum – Infizyon Üretimi | Ae2project.com

Serkan Akbulut | Ae2Project

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 5 )