Kalıp Üretimine Başladık

image 12 Nis 2011

Hexagon Studio’da Kalıp Üretimine Başladık

Aracımızın kalıp (Dişi Model) üretimlerine geçtiğimiz hafta Hexagon Studio ‘nun Kocaeli’ndeki yeni tesisinde başladık. Hayal ettiğiniz tasarımın üretim sürecinin başlaması çok büyük bir heyecan bizim için. Daha önce de tasarımlarımızı sizlerle paylaştığımız aracımızı farklı bir yöntemle üretiyoruz. Öncelikle alışılmış yöntemlerden bahsedelim. Eğer bir tasarımdan defalarca üretim yapmanız gerekiyorsa kalıba ihtiyacınız var. Kalıp üretmek içinde bir modele ihtiyaç duyarsınız. Model CNC’de işlenerek oluşturur, akabinde de cam elyaf (fiberglass) kullanarak kalıp üretilmeye başlanır. Asıl üretim kalıp bittikten sonra başlar. Fakat bu teknik hem zaman olarak uzun sürer hemde biraz daha maliyetlidir.

Solar Prototip Üst Kalıbı (Dişi Model) | Hexagon Studio

 

“Peki Biz Neyi Nasıl Yapıyoruz?”

Özellikle zaman kazanmak ve maliyetleri düşük tutabilmek için tasarım grubundaki arkadaşlarımız çok hassas çalıştılar. Ancak 4 farklı araç tasarımından sonra asıl tasarıma karar verebildik. Türkiye’nin en küçük güneş arabasını yapmayı hedeflemenin ne kadar büyük sorumluluk olduğunun farkındaydık. Asıl tasarımımız kesinleşince üretim açısından gerekli boyutlandırma ve ölçüler ile kalıp tasarımımızı yaptık. Şimdi de araç modeli yerine polistren köpükten CNC’de direkt olarak ihtiyacımız olan kalıpları işliyoruz. Ardından üretime hazırlanmak üzere epoksi ile yüzey kaplaması yapılacak ve bunu devam eden süreç içerisinde yüzey işlemleri ile kalıplarımız son şeklini alacak. Son olarak kabuk – gövde üretimine geçeceğiz. Yine sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlk günden itibaren bizlere inanıp vakit ayıran, projemizin üretim sürecinde gerekli hassasiyeti sağlayan başta sayın Gökhan Bey ve Aydın Bey’e, özveriyle çalışmalarını sürdüren tüm Hexagon Studio ailesine tekrardan şükranlarımızı sunarız.

Solar Prototip Alt Kalıbı (Dişi Model) | Hexagon Studio

Etiketler
Array ( [0] => 2 [1] => 5 [2] => 11 [3] => 7 )