Kablolara Kısa Bir Bakış

22 Tem 2018

 

Kısaca Kablo Çeşitlerine Göz Atalım 

Vucüdumuz için damarlarımız ne kadar önemli ise elektrik için de kablolar o kadar önemli, bu yazımızda Nikola Tesla’nın elektriğin kablosuz iletim fikirlerini daha sonra konuşmak üzere bir kenara koyup şu an elektriğin iletiminde büyük önemi olan kablolara kısaca değineceğiz. Öncelikle kablolarda neden en fazla bakır kullanıldığına açıklık getirelim.  Bakır Gümüşten sonra en iyi iletken olma özelliğine sahip 0.017 (p) özdirenç değerine sahip bakır madeni gezegenimizde bolca bulunmasından dolayı gümüşe göre daha ucuz ve daha erişilebilir, bu nedenle kablolarda genel olarak bakır kullanılmakta, bunun dışında kablolarda en fazla karşılaştığımız fark tek ya da çok damarlı olması.

Tek damarlı kablolar genellikle yüksek güç gerektiren noktalarda; elektrik dağıtıcından eve, panolarda ve ev içi tesisatlarda kullanılır, yapısından dolayı kolayca eğilip bükülmez ve zarar görmesi zordur ayrıca bağlantı yapılan noktada, klemens bağlantılarında, ark veya kırılma yapmadığı için tercih edilir. Ayrıca tek damarlı kablolar .22 mm ve alt kalınlıklarda internet sinyal aktarımı için de kullanılmaktadır, internet ve ethernet kablolarında bunu görebilirsiniz.

Tek Damarlı Kablo

Çok damarlı kabloları her yerde görebilirsiniz, uzatma kabloları telefon bilgisayar şarj kabloları kulaklık kabloları vb. elektronik eşyaların bütün güç kabloları çok damarlıdır, bunun sebebi ise kolayca eğilip bükülmesi istediğimiz şekilde kalabilmesidir, çok damarlı kablolar tek damarlı kablolara göre çok daha fazla eğilip bükülmeye dayanabilir.

Çok Damarlı Kablo

Sinyal Kabloları
Günlük hayatımızın önemli bir yerini kaplayan sinyal kabloları ses görüntü veya veri aktarımı için kullanılmaktadır, diğer kablo çeşitleri ile temel farkı kablo gruplandırılırken dışarından gelecek parazitlere karşı izolasyon katından önce metal zırh ile faraday kafesi oluşturulur, bu kablonun ilettiği sinyalin bozulmadan kaynaktan gönderildiği yere sağlıklı bir şekilde gitmesini sağlar.

Sinyal Kablosu

Ve son olarak izolasyonlarına göre kablolara kısaca göz atalım. Kablolarda Polivinil Klorür (PVC), Silikon, Polietilen (PE), Polipropilen (PP) ve Politetrafloroetilen (PTFE) gibi çeşitli izolasyon malzemeleri kullanılıyor. Bu yazıda PVC ve Silikon kablolara değineceğiz. PVC fiyatı uygun ve kolay işlenebilir olduğu için en çok tercih edilen malzemeler arasındadır, düşük sıcaklıklarda kırılgan ve yüksek sıcaklıklarda dayanım gücü yoktur, alev alabilir yandığında yapısındaki klordan dolayı siyah duman gözlemlenir. Bu özelliğinden dolayı tünellerde tercih edilmez. Silikon kabloları diğer kablolardan kolayca ayırt edebilirsiniz yumuşak bir yapısı vardı, kesici bir cisim karşısında silikon zırh kolayca hasar görebilir fakat ısıya yüksek dayanım gösterir 750 derece alev altında 180 dk yapısını koruyabilir, kablo üzerinden alev yürümez veya kablo alevlenmez. Bu özelliklerinden dolayı yangın ikaz gibi sistemlerde kullanılması zorunludur. Ve ayrıca kablodan taşıyamayacağından fazla akım geçirildiğinde oluşan yüksek sıcaklık kabloyu eritemeyeceği için yangın riski oluşmaz.

Silikon Kablolar

 

Yazar: Ali Fatih Demir

Kaynakça: https://www.basoglukablo.com/tr/product.php?cid=3&bl=0&title=YANGINA%20DAYANIKLI%20HFFR%20ZAYIF%20AKIM,%20S%C4%B0NYAL%20VE%20DATA%20KABLOLAR

 

Etiketler
Array ( [0] => 9 [1] => 1 )