HENRY FORD

17 Şub 2019

Henry M. Ford, otomotiv sektörü ve sanayisi ile ilgilenen, herkesin bildiği şirketlerden olan Ford Motor Company’nin kurucusudur. En büyük şansı belki de Amerika’nın otomotiv sanayisinin merkezi olan Detroit’in çevresinde doğmuş olmasıydı. 1878 yılında, daha 15 yaşındayken, ilk buharlı makinesini yaptı. 16 yaşındayken Detroit’e taşınarak 3 yıl boyunca makinelere dayalı işlerde çalıştı. Bu zaman zarfı içerisinde de Westinghouse Company’de içten yanmalı motor teknolojisini yakından inceleme fırsatı buldu.Detroit’te yaşadığı iş tecrübesinin ardından ailesinin çiftliğine döndüğünde eski bir traktör şasisi üzerine kendi ürettiği buhar makinesini yerleştirerek bir lokomotif yaptı.

1891 senesinde Edison’un kurmuş olduğu ‘’Edison Illuminating Company’’de mühendis olarak çalışmaya başladı. 2 yılın ardından başmühendis konumuna getirildi. Kendi imkanları ile kendi motorunu yaptıktan sonra Ford, yakıt motorları ve şasiler üzerine çalışmak için yeteri kadar zamanı ve finansal kaynağı sağlamış oldu. 1896 senesine kadar yapmış olduğu çalışmaların ardından ‘’Quadricycle’’ adını verdiği aracının gelişim sürecini tamamladı.

Kendi araç tasarımını ve motorunu yapan Ford, 1899 yılında ’’Edison Illuminating Company’’den ayrılarak ‘’Detroit Automobile Company’’ adındaki şirketini kurdu. Araçlarının tasarımlarının ve performanslarının üstünlüğünü göstermek için kendi araçlarını diğer araçlarla yarıştırdı. Ancak şirket para kazanamadı ve 1901 yılında iflas etti.

Hemen 1 yıl sonra, 1902’de, sadece %25,5 ortağı olduğu ‘’Ford Motor Company’’i kurdu. Aynı sene içerisinde Amerika pazarında; 2 yıl sonra da Avrupa pazarında yer edindi. 1908 yılında otomotiv sektörünü değiştirecek olan Model T adlı aracın üretimine başlandı.

Henry Ford, en büyük etkiyi üretim teknolojisine yaptığı yenilik ile elde etmiştir. 1913 yılında; Ransom Eli Olds’un kendi fabrikasında kullandığı basit yürüyen bant teknolojisini, Model T üretimi üzerinde geliştirerek uygulamaya koydu. Böylece seri üretime geçişi sağladı.

Yürüyen bant teknolojisi, her işçiyi kendi alanından sorumlu tutarak tek bir iş yapmaya yönlendirme temeline dayalı şekilde başlamaktadır. Araç parçaları departmandan departmana gelerek monte edilmektedir. Son departmanda araç kabini şasi ile birleştirilerek üretimin son aşaması tamamlanmış olmaktadır.

Seri üretimin temelleri atılan Model T, 1908-1927 yılları arasında 15 milyon satılmıştır. Seri üretim teknolojisi, üretimde bir devrim niteliği özelliği kazanmıştır.

Bob Casey, Henry Ford hakkında ‘’Nasıl yapılacağını bilmediği işleri sıkça alır ve bunları öğrenme fırsatı olarak görür. Öğrenmek için cesur bir yoldu.’’ şeklinde bahseder.

Henry Ford, miras olarak otomotiv sektörünün en büyük şirketlerinden birini ve eşsiz fikirlerini bıraktı…

Yazan : Arda İŞMURATLAR

Array ( [0] => 3 [1] => 426 [2] => 4 [3] => 539 [4] => 1 )