Fren Sistemi ve Ayarlanması

image 5 Haz 2011

Araçların emniyetli hareketi için fren sisteminin etkili bir şekilde çalışması hayati önem taşımaktadır.Bizde güneş enerjili arabamızın fren sistemi için yarış kuralları çerçevesinde şoförümüzün güvenliğini en üst seviyede tutarak hem ön hem arka tekerlerde hidrolik disk fren kullanılmıştır. Araştırmalarımız ve testlerimiz sonucunda Shimano Deore M535 hidrolik disk fren kitinin kullanılması kararlaştırılmıştır.

 

Shimano Deore M535 Hidrolik Disk Fren Kiti
Shimano Deore M535 Hidrolik Disk Fren Kiti

 

Sistemin çalışma prensibi

Hidrolik disk fren sisteminin ana çalışma prensibi  az kuvvetle yüksek torklar elde etmektir.  Şöyle ki sürücü elciği sıktığında elcik deki hidrolik sıvısı kalipere iletir ve kaliper de iletilen kuvveti katlayarak pistonlara bağlı olan balataları sıkar ve aradaki diski durdurmuş olur.

Bu sistemin kurulmasında zorlanılan en zor kısım hidrolik sıvısının elcik ve kaliper arasında hava kalmayacak şekilde doldurulmasıdır. Bu işlem yapılırken öncelikle sıvının izlediği yolun hava kaçırmadığından emin olunur. Ardından sıvının çıkabileceği iki delik (elcik ve Kaliper) açılır.

Kaliper deki hava deliği kit de gelen hortum ile yine hidrolik sıvısıyla dolu bir poşete havaya kalkmayacak şekilde daldırılır. Ardından elcik de bulunan  hidrolik deposuna sıvı doldurulur  ve elcik sıkılıp bırakılarak haznedeki sıvı kalipere kadar ulaştırılır. Sistem de hava kalmayana kadar işlem tekrarlanır.  Sistemin çalıştığı görüldüğünde iki hava kapakçığı da sıkıca kapatılarak işlem tamamlanır.

Shimano Deore M535 Kullanım Klavuzu

 

YAZAR:

Serkan AKBULUT

Ae2 Project Ekibi Üyesi

Array ( [0] => 2 [1] => 11 [2] => 7 )