FLIR DM284

28 Tem 2018

FLIR DM284: Bir Termal Multimetreden Çok Daha Fazlası

 

Dünya üzerindeki en iyi multimetrelerden biri ayrıca termal kameraya sahip.
Konuya çok uzak olanlar için kısa bir bilgilendirme; multimetre akım, voltaj, direnç gibi birçok değeri ölçmek için arıza belirlemek veya test etmek için kullanılan bir ölçüm aletidir. Türkçe ’ye de “Ölçü Aleti” olarak geçmiştir.

Multimetreler çok çeşitli analog, digital, auto-range, manual-range ve true-rms gibi çeşitlere ayrılıyor. FLIR DM284 digital bir multimetre ve auto-range ve true rms özelliklerine sahip.

FLIR firmasi 1978 yılında kızılötesi kameralar üretmek için kurulmuş ismi İngilizce ’de Kızılötesi görüntülemeden gelmektedir (Forward-looking infrared).  Şirket şu an dünyanın en büyük termal kamera üretici durumunda ve son zamanlarda ürettiği multimetreler ile de sesini duyurmaya başladı.

DM284 bir elektrikçinin isteyebileceği bütün özellikleri sağlıyor, yaklaşık boyutları 20 x 10 x 5 cm  ve 537 gram ağırlığı var, cepte taşımak için biraz boyutları büyük ve nispeten ağır diyebiliriz. 2.8 inc renkli bir ekrana sahip, çözünürlüğü gayet iyi göze batmıyor. Dahili 2 adet power led ile karanlık alanlarda ekstra ışık ihtiyacı duymadan çalışabilirsiniz. Yanında yüksek kaliteli silikon problar ile geliyor. Cihaz 4 adet AAA pil ile çalışıyor, termal kamerada 3 saat pil ömrü ile kullanabiliyor, istenildiğinde ek olarak alacağınız TA-04 kiti ile bataryalı hale getirerek 12 saate kadar batarya süresi arttırılabilmekte. Yanlış anlaşılmasın bu süreler termal kamera için geçerli, diğer modlarında günlük kullanıma bağlı olarak ortalama 6 ay çalışabiliyor pil değişimi yapılmadan, ayarlanabilir otomatik kapanma özelliği ile açık unutulsa bile otomatik olarak kendini kapatıyor. DM284 IP54 sertifikasına sahip ve 3 metreye kadar düşmelere dayanıklı üretiliyor.

TA72 Clamp Meter

FLIR DM284 çoğu cihazda göreceğiniz AC/DC Voltaj Ölçümü, Kısa Devre, Direnç ve Diyot, Kapasite Ölçümü, AC/DC Amper ölçümünü gibi değerleri YÜKSEK HASSASİYET ile ölçümünü yapıyor, ölçüm hızı tatminkâr. Sıcaklık probu kullanarak -40°C ile 400°C arası sıcaklıklar ölçülebiliyor. DM284 AC NCV kademesine sahip bunun anlamı kablosuz voltaj ölçümü, bir kabloda veya prizde elektrik olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken multimetreyi NCV kademesine alarak ölçmek istediğiniz alana yaklaştırmak, eğer bir kabloda kırık var ise yine aynı şekilde takip ederek kolayca nerede olduğunu bulabilirsiniz. Ayrıca LoZ (Low Impedance) modu ise elektromanyetik alandan etkilenerek statik olarak voltaj yüküne sahip olan kabloları ayırt etmek için kullanılıyor. Güvenlik ve kolaylık adına birçok güzel özelliğe sahip, bu kadarıyla bitmiyor eğer ki 10A’den daha fazlasını ölçmek istiyor iseniz TA72 veya TA74 aksesuarından birini edinerek multimetreyi pens ampermetre gibi kullanabilir 3000 Ampere kadar AC ölçüm yapabilirsiniz. Ayrıca amper veya voltaj ölçümlerde istenildiğinde D284 maksimum, minimum, ortalama değerleri ve anlık değeri aynı anda ekranda gösterebilmektedir.

Güç hattı devre üzerinde en fazla akımın geçtiği yer ve en fazla ısınan yer olduğunu görmekteyiz.

FLIR DM284 üzerinde 160×120 çözünürlükte kızılötesi -termal- kamera barındırıyor, 150mK hassasiyetinde görüntüleme yapan kamera -40°C ile 400°C sıcaklıkları arasında çalışıyor ve lazer pointerin olduğu noktanın sıcaklığını ekranda gösteriyor. Peki bir multimetre niye termal kamera barındırıyor? Aslında soru diğer multimetreler niye barındırmıyor olmalıydı çünkü elektrik ve elektronik konularda sıcaklık çok fazla şey ifade ediyor bozulan bir parça çevresine göre daha fazla ısınıyor anında tespit edilebiliyor, elektrik panosunda bir kablo üzerinden taşıyabileceğinden daha fazla akım geçiyorsa bunu termal kamera ile birkaç saniyede görülebilirsiniz. Hem arıza tespitinde hem de test yapılırken termal multimetre işleri kolaylaştırıyor.

 

FLIR ayrıca diğer firmaların sunmadığı bir özelliği size sunuyor, termal kamera açıkken aynı anda multimetrenin diğer özelliklerinden birini kullanabiliyor. Örneğin kablo üzerinden geçen akımı ölçüyorken, termal görüntüsünü görmek istediğinizde sadece bir tuşa basmanız yeterli, akım değerleri küçülerek alt kısma taşınıyor ve aynı anda hem termal görüntü hem de akım değerlerini elinizin altında. Benzer özelliklere sahip diğer bir firmanın ürünü olan Fluke 279FC modelinde bu işlemi yapılamıyor.

Ve son olarak DM284 modelinde hafızaya alma veya bilgisayar bağlantısı yok, eğer bu özelliklere ihtiyaç duyursanız DM285 modelini tercih edebilirsiniz DM285 dahili hafızaya ve Bluetooth bağlantısına sahip.

Minerva Elektronik ‘te Necla Özel ve Semih Büyükkeser bize cihazı tanıttı.

 

FLIR DM284 Termal Multimetreyi Ae2 Project ekibine bağışlayan Minerva Elektronik’e sonsuz teşekkür ederiz.

 

Yazar: Ali Fatih DEMİR

Kaynakça: https://www.minervaelektronik.com.tr/flir-dm284-termal-multimetre/

http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRkxJUl9TeXN0ZW1z

 

Etiketler
Array ( [0] => 9 [1] => 1 [2] => 7 [3] => 8 )