Elon Musk

25 Mar 2019

Elon Musk

Bu yazımda, kurucularından olduğu Tesla ve Space X şirketlerinin başarılarılarıyla adından çokça söz ettiren Elon Musk ve şirketlerinin hikayeleri hakkında size kısaca  bilmeniz gereken 5 önemli şeyden bahsedeceğim.

  • Çoğu kişi tarafından Amerikalı olduğu sanılsa da aslında Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyet’inde doğdu ve 17 yaşına kadar yaşamına orada devam etti.

Güney Afrika’da geçirdiği yıllarda, daha 12 yaşındayken ‘’ Balstar ’’ adında bir bilgisayar oyunu programladı ve bu oyunun satışıyla ilk kazancını, yani  500 $ kazandı.

(Not: Bu oyunu hala internet üzerinden oynamak mümkün.)

17 yaşına geldiğinde ise Güney Afrika’daki zorunlu olan askerlik görevini yapmamak için Kanada’ya gitti . Daha sonra ise lisans eğitimini almak için Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Bu sayede Elon Musk, hem doğum yeri olan Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada , hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu.

  • 2002 yılında, Elon Musk’ın ortaklarından biri olduğu ikinci internet sitesi olan PayPal, EBay tarafından satın alındı ve bu satıştan Elon Musk yaklaşık 180 milyon dolar kazanç elde etti. Daha sonra çok radikal bir karar alarak bütün parası olan 180 milyon doları insanlığın geleceğini geniş kapsamda etkileyeceğini düşündüğü üç alana yatırdı. Bu alanlar ise İnternet, Sürdürülebilir Enerji ve Uzay. Musk bir konuşmasında bu süreci şöyle anlatıyor;

‘’ PayPal’dan vergi sonrası kazancım 180 milyon dolar civarıydı. Bunun 100 milyonunu Space X’e, 70 milyonunu Tesla’ya ve 10 milyonunu SolarCity’ye yatırdım. Sonra da kira için borç almak zorunda kaldım. ‘’ 

  • Elon Musk’ın en başarılı yatırımlarından biri olan Space X’den de özellikle biraz bahsetmem gerekiyor. Musk PayPal’dan elde ettiği kazancının 100 milyon dolarını SpaceX şirketinin kurulması için yatırdıktan sonra bir konuşmasında esprili bir dille şöyle demiştir;

‘’ İnsanlar bana bir roket şirketini kurmamın nedenini sorduğunda onlara şöyle cevap veriyorum: Yüklü bir serveti ufak bir servete nasıl dönüştüreceğimi bulmaya çalışıyorum. ‘’

Musk ne kadar esprili bir dille konuşsa da aslında kendisi de başarısızlık oranının çok yüksek olduğunu biliyordu ve Space X  Falcon 1’i  yörüngeye ulaştırmak konusunda üç kez art arda başarısız oldu. Bu üç başarısız fırlatışın ardından şirket mali olarak zora girdi ve batma süreciyle karşı karşıya kaldı. Şirket  son kalan parası ile sadece bir deneme daha yapabilirlerdi ama eğer bu fırlatış da başarısızlıkla sonuçlanırsa  şirketin batması kaçınılmazdı. Falcon 1’in dördüncü kez fırlatılışında başarılı olundu ve bu sayede şirket yatırım alarak batmaktan kurtuldu.

Space X’ ekibinin uzay çalışmaları alanında yaptığı en büyük yenilik ise roketlerin üretim şeklini değiştirmesi ve bu sayede roket fırlatma maliyetlerini milyon dolarlarca aşağı çekmesi ve ayrıca roket kapsüllerinin tekrar kullanılması için fırlatılan roketlerin tekrar yer yüzüne inmesini sağlamasıdır. Ayrıca,

Geçtiğimiz yıl milyonlarca kişinin fırlatılışını canlı yayın ile izlediği Falcon Heavy roketinin fırlatılan kapsüllerinin ikisinin geri yeryüzüne iniş videosunu şu linkten izleyebilirsiniz.

  • Elon Musk’ın bir diğer başarılı yatırımı ise Tesla. Musk, Tesla’nın kuruluşundaki ana planını şöyle dile getiriyor:

  ‘’Spor araba üret

  Eline geçen parayı düşük maliyetli bir araba üretmek için kullan

  Eline geçen parayı daha düşük maliyetli bir araba üretmek için kullan

  Tüm bunları yaparken sıfır emisyonlu elektrik enerjisi üretimini tercih et

  Kimseye söyleme. ‘’

Bu plan doğrultusunda 2005 yılında Tesla şirketi ilk otomobili olan lüks spor otomobil Roadster’ı üretmek için  modifiye edilmiş Lotus Elise şasesi, Tesla pilleri ve AC propulsion tranmisyonundan oluşan ilk başarılı Roadster’ın üretimini gerçekleştirdi. Bu ilk Tesla Roadster 2008 yılında müşretisine teslim edildi(Musk’ın kendisine) ve Roadster’ın ilk modelinden yaklaşık 2600 adet satıldığı tahmin ediliyor.

Tesla, Roadstar’ın satışından gelen para ile planları  doğrultusunda ilk olarak Model S’i   daha sonra Model S’ten gelen para ile  Model X’i üretti. Üretilen bu iki modelin tasarımındaki  başlıca hedef güvenlikti. Sonuç olarak, Tesla Model S, NHTSA adlı kurumun yaptığı güvenlik testinden en yüksek skor olan 5 yıldız aldı. Model X ise şuana kadar hiçbir aracın ulaşamadığı bir başarıya ulaştı, aynı şirketin yaptığı çarpışma testinde Mükemmel Çarpışma Testi Sonucunu aldı. Tabii ki de, Tesla otomobillerin başarısının sırrı sadece güvenlik değil.

Ayrıca Tesla otomobillerin bir diğer önemli özelliği ise  çok başarılı olan otonom sürüşü.

Musk, otonom sürüşün şuan sürücünün seçimine bağlı olmasına rağmen gelecekte bir zorunluluk haline geleceğine inanıyor.

  • Elon Musk başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra hem iyi bir mucit, hem tasarımcı, hem de mühendistir. Başarısının bir kısmının çok kitap okuması, hiçbir zaman pes etmemesi  ve risk alması sayesinde olduğunu,  bir kısmının da aldığı eğitim sayesinde olduğunu söylüyor. Musk, lisans eğitimini Amerika’da Fizik ve Ekonomi alanında çift anadal yaparak tamamladı. Musk’ın önemli başarılarından birkaçı  şunlardır:

-2007 yılında R&D dergisince Yılın Mucidi ilan edildi.

-2010 yılında Time’s dergisinin ‘’ Dünyadaki En Etkili 100 İnsan ’’  listesine seçildi. Aynı zamanda Yılın Otomotiv Sektörü Yöneticisi seçildi ve bu unvanı kazanan en genç isim oldu.

-2013 yılında Fortune  dergisi tarafından Yılın İşadamı seçildi.

-2016 yılında ise Forbes dergisinin ‘’ Dünyanın En Güçlü İnsanları ‘’ listesinin yirmi birinci sırasında yer aldı.

 

Yazan : Azat ŞAHİN

 

Kaynakça:

  • Elon Musk Geleceği İnşa Eden Adam, Zeplin Yayınları
  • Elon Musk Ashlee Vance, Buzdağı yayınları
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk
Array ( [0] => 1 )