Cybertruck: Kompleksten Sadeliğe Bir Araçtan Daha Fazlası

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir olay herkesin dikkatini üstüne çekmeyi başardı. Bu olay Los Angeles’ta Tesla tarafından düzenlenen bir araç tanıtım etkinliğiydi.Tanıtımı Elon Musk tarafından gerçekleştirilen ve görenleri şaşkına çeviren ‘Cybertruck’ , kendi kategorisindeki tüm araçlardan farklı olmasıyla, özellikle de tasarımının farklılığıyla izleyicilerin ilgisini çekti. Elon Musk bu araçtaki amacını çok açık bir şekilde belirtti. Yüzyıllardır kamyonet dizaynının aynı şekilde yapılandırıldığını, farklılıkların gereksinimini ve kamyonetlerle sürdürülebilir enerjinin birleşmesi gerektiğini düşündüğünü aktardı.

Cybertruck CFD analizi

Esnek ve rahat iç mekan, dayanıklılık, çok yönlülük ve hız farkıyla özgün bir araca gözlerimizle tanıklık ettik. Bu özgün yanlardan biraz bahsedelim. Aracın pürüzsüz monokrom iskeletiyle uzun dönem korozyonu önlenerek,zararları ve çökükleri elimine edilerek dizayn edilmiş ve içindeki kişilere maksimum koruma sağlayacak her şey planlanmış. Etkin güç aktarımı ve alçak odaklı ağırlık merkezi sayesinde olağanüstü çekiş kontrolü ve hızlanma kabiliyetine sahip. Ayrıca, Tesla bu aracın ürettikleri en güçlü model olduğunu da belirtmeden geçmedi.

Aracın bir diğer dikkat çeken özelliği ise iskeleti. Aslına bakılırsa , havacılık ve Uzay Enstitüsü’nde kullanılan exoskeleton kabuk teknolojisi Cybertruck’a uyarlanıp aracın sağlamlığı ekstrem boyutlara kadar ulaşmış. Ancak camları için aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Çünkü tanıtımda kurşun geçirmezliğini kanıtlamak için vurulan balyoz darbesiyle hasar gören camların çalışmasının halen devam etmekte olduğu belirtildi. Kimisi ise bu talihsiz kazanın bir pr çalışması olduğunu öne sürüyor.

 

Aracın sahadaki uygulamalarına değinirsek, alanlarında en güçlü modeller olan Ford F-150 ile çekişte, Porsche 911 ile de hızlanma alanında başarı odaklı sonuçlar aldı.100 km/h hıza 2.9 sn’de ulaşan bu araç görülen en farklı model pozisyonunda konumlanmış durumda gözüküyor. Teslanın bu girişimini kimisi eleştirdi kimisi hayran kaldı. Ancak biz diğer gelişmeleri iple çekiyoruz.

 

Yazar:

Furkan Duman

Ae2 Project Team üyesi

Etiketler
Array ( [0] => 426 [1] => 579 )