Basın Bülteni 2015

image 27 Nis 2015

Ae2Project Ekibi Basın Bülteni – 28 Nisan 2015

– Prototip Konsept – Güneş Enerjili Araç Projesi –

Yükleme: Word .Docx olarak indirPDF olarak indir

Yıldızlı İmzalarla Yetinmeyen Ekip; Bu kez Dünyaya Yıldızlı Damgasını Vurmaya Gidiyor!

Ülkemizde son zamanlarda yenilenebilir enerji kaynaklarındaki başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Proje ekibi, bu yıl adını tüm dünyaya duyurmaya hazırlanıyor. 21-24 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’da düzenlenecek olan ve dünyanın farklı üniversitelerinden yüzlerce takımın mücadele edeceği uluslararası “Shell Eco-Marathon” alternatif enerjiyle çalışan araçlar yarışında Ae2 Proje ekibi de yer alacak. Daha evvelki özverili çalışmalarıyla yüksek başarılara yıldızlı imzasını atan YTÜ’lü genç mühendislerimiz, yeni tasarladıkları “İstanbul” isimli araçla bu kez, dünyaya teknik anlamda Türkiye’nin yıldızlı damgasını vurmaya gidiyor. Bilhassa iddialı genç mühendislerimizin, son teknolojinin tüm imkânlarından yararlanarak imar ettikleri bu araç; verimlilik ana kategorisinden, güvenliğe ve tasarıma kadar pek çok kulvarda nice ödüle şimdiden aday gösteriliyor.

_MG_3362

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YTÜ bünyesinde “Güneş Enerjili Araçlar” üzerinde nice başarılı çalışmalara imza atan Ae2 Proje ekibi, 28 Nisan Salı günü; saat 10.00’da yeni ürettiği güneş enerjili araç “İstanbul”un tanıtımını gerçekleştirecek. Tanıtım; YTÜ Davutpaşa Kampüsü’ndeki tarihi Otağ-ı Hümayun binasında yapılacak. Protokolde ise başta Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek olmak üzere, kendisinin de davetiyle sektörün önemli isimleri olan ekip destekçilerinin yönetim kurulu üyeleri yer alacak; ayrıca mehter marşı eşliğinde gerçekleştirilecek olan bu törene çok sayıda akademisyen ve öğrenci iştirak edecek.

Tüm Görsellere Ulaşmak İçin:  Lansman 2015 | Foto Galeri

Ae2 Project Team-Saat 10

YENİ ARAÇ TEKNOLOJİ VE TASARIMIYLA FARK YARATACAK!

Daha evvelki imal ettiği araçlarıyla 1tl’ye tekabül eden bir enerjiyle İstanbul’dan Ankara’ya kadar yol alabilen Ae2 ekibi, bu yeni araç ile 1tl’lik enerji harcayarak Edirne’den Kars’a kadar gidebilecek başarıyı hedefliyor. Ayrıca teknoloji, tasarım ve güvenlik konularında da büyük devrimler gerçekleştiren ekip, İstanbul isimli araçlarıyla önceki araçlarına göre her 100km’de yaklaşık 37km’lik bir enerji tasarrufu sağladı. Aracın yeni tasarımı ise bir hayli göz kamaştırmakla birlikte uzun mesafede, daha hızlı yol alabilmesine imkân sağlayacaktır.

Yaklaşık olarak yapımı 1 yıl süren ve azimli bir çalışmanın neticesinde ortaya çıkarılan bu yeni araçta, güvenlik önlemleri de had safhaya çıkarılmış; binlerce dolarlık otomobillerde bulunan otomatik fren sisteminin (ESP) yanı sıra, güvenli sürüş için geliştirilmiş araç pilotuna yardımcı olan dikiz uyarı sistemi de bulunuyor. Tüm bunların yanında araçta Pitt bölgesi ile araç arasında kablosuz veri aktarımı sağlayan telemetri sistemi de mevcuttur. Telemetri sistemi hareket halindeki araçtan araç hızı, motor sıcaklığı, yol eğimi, motor üzerine düşen akım ve gerilim gibi bilgilerin sensörler aracılığıyla ölçümlenip hem araç içindeki ekrana, hem de kablosuz haberleşme cihazları aracılığıyla paddock alanında bekleyen ekip bilgisayarlarına aktarılmasını sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde yarış esnasında olası bir ters durumda ya da pilotun yaşayabileceği bir sorunun neticesinde aracın uzaktan kontrolü sağlanarak muhtemel bir facianın önüne geçilebilmektedir. Dolayısıyla YTÜ öğrencileri tarafından hazırlanan araç bu özellikleri ile Eco-Marathon müsabakasının yanı sıra güvenlik ve tasarım alanlarında ödülü hedefliyor.

SHELL ECO-MARATHON HAKKINDA:

Royal Dutch Shell tarafından her yıl düzenlenen, Avrupa çapında binlerce öğrencinin daha az enerjiyle daha fazla yol giden çevre dostu araçlar tasarlayıp ürettikleri ve yarışarak test ettikleri Shell Eco-Marathon yarışmasına bu yıl Türkiye’den 16 takım katılıyor. Ancak önceki yıllarda gerçekleştirilen yarışmalarda ülkemizden gönderilenler arasında birinciliğinden asla taviz vermeyen Ae2 ekibi, bu yıl dünya çapında bir galibiyet hedefliyor. 21-24 Mayıs tarihlerinde Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenecek olan yarışma heyecanına sayılı günler kala ülkemizden katılacak takımlar bu kıyasıya mücadele için son hazırlıklarını tamamlıyorlar. Dolayısıyla başta Ae2 Proje ekibi olmak üzere ülkemizden bu müsabakaya katılacak olan diğer tüm takımlarımıza başarılar dileriz.

Lansman 2015 | Foto Galeri

Daha fazla görsel için Facebook adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim:

Eren ULUSOY, Takım Kaptanı

erenulusoy.ee@gmail.com

Posta Adresi: Davutpaşa Mahallesi, Davutpaşa Caddesi, Elektrik Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü, Oda No: C-217  pk:34220 Esenler / İstanbul – Türkiye

Web Sitesi / E-posta: www.ae2project.com – team@ae2project.com

Sosyal Medya: Facebook.com/Ae2projectTwitter.com/Ae2project

 

Proje Akademik Danışmanı:

Dr. Engin AYÇİÇEK

YTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi

Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi

Proje Üyeleri:

YTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğrencileri

Eren ULUSOY

Fatih AÇIL

Ramazan ÖZDEMİR

Sedat Yusuf ERGÜNEŞ

Tuğçe ELBİR

Edip Sercan BALKAY

Ömer Faruk ERCAN

Çağatay ÖZÇELİK

Emrecan GÜNEŞ

Murat NURYEV

YTÜ Makine Fakültesi Öğrencileri

Oğuz Safa UYSAL

Melih İSKEÇELİ

Furkan Sedat MEKİK

Murat KOŞAR

Muhammed Salih ANNAÇ

 YTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi Öğrencileri

Hasan DESTİCİOĞLU

Derviş DEVECİ

Esra Nur TOPÇU

Yaşar Onur BATMAZ

Mina AKÇAMUR

Etiketler
Array ( [0] => 1 )