Basın Bülteni 2013

image 3 May 2013

Ae2Project Ekibi Basın Bülteni – 3 Mayıs 2013

– Prototip Konsept – Güneş Enerjili Araç Projesi –


Ae2 Project 3. senesinde 3. aracını üretti.

 

Ae2 Project olarak hiçbir desteğimiz yokken başladığımız bu zorlu yola, usta-çırak ilişkisiyle, tecrübelerimizi aktarıp yetiştirmeye gönüllü olduğumuz, genç, dinamik, araştırmacı ve hevesli yeni ekip arkadaşlarımızla, yeni döneme yeni hedeflerle başlıyoruz.  2013 te de Shell Eco Marathon yarışlarına girmeye aday ekibimiz, Ar-Ge çalışmalarını ve üretimini, genişlemiş yeni kadrosuyla sürdürecektir.

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde üretmiş olduğumuz 2 araçla 2. Yılımızı doldurduk. 3. Yılımızda da Ae2 Project ekibi olarak, bu alandaki çalışmalarımızı devam ettirip, otomotiv sektörüne, daha ucuz ve daha temiz bir gelecek için, alternatif enerji ile teknolojiyi birleştirip geleceğe ışık tutmaya ve çalışmalarımızı geliştirmeye hazırız.

Bu işe başladığımız ilk günden beri savunduğumuz ana düşünceden sapmadan, her geçen yıl aracımız üzerinde yaptığımız çalışmalarda, kirlenmekte olan çevremiz ve tükenmekte olan enerji kaynaklarımızın farkında olarak çalışmalarımıza bu doğrultuda büyük kararlılıkla devam etmekteyiz. Bugüne kadar ürettiğimiz araçlarımızı, hemen hemen bütün Avrupa ülkelerinin katılmış olduğu, 300 e yakın aracın yarıştığı, Shell Eco Marathon (2011 Almanya, 2012 Hollanda) pistlerinde yarışarak, uluslararası arenada boy gösterdik. Shell Eco Marathon, 2012 den itibaren, yarışlarında özel pist klasiğinin dışına çıkıp 2012 de, Hollanda/Rotterdam’da yarışların şehir yarışlarına dönüşmesi ile alternatif enerjili arabalar sokağa çıkmış ve insanların daha kolay izleyip seyredebilecekleri bir formata dönüşmüş oldu. Bu da alternatif enerjili araçların bilinirliğini artırdı ve insanlar tarafından benimsenir bir duruma getirdi.

Alternatif enerjili araçların, 2012 Shell Eco Marathon yarışlarından sonra katılımcılar ve tüm insanlar tarafından daha yakından tanınmasında Ae2 Project Ekibinin aracı da büyük rol oynamıştır. Sadece 2012 deki yarış haftasında değil, 2013 boyunca uluslararası arenalarda Ae2 Project adının resmi kurumlar tarafından duyurulması ve başarılarımızın tüm dünyanın naklen izlediği yayınlarda dile getirilmesibizler için gurur verici değerlerdir.


Yurtdışında yapılan haberlerimiz için tıklayınız.

Bilindiği üzere katıldığımız yarışların ana amacı yüksek hız değil, az enerji ile uzun mesafe kat etmektir. Bu hedef doğrultusunda üretmiş olduğumuz araçlarımızı her geçen yıl bu amaca yönelik geliştirmekteyiz. Sponsorlarımızın ve üniversitemizin desteği ile 2011 de 65 kg cam elyaf takviyeli polyester gövde, %18 verimlilikte güneş hücreleri ve 750 watt Hub Motor kullanarak üretimini tamamladığımız aracımızla 25.5 km (8 tam tur) yolu 30 km/h ortalama hızla, toplam 51 dk 04 sn ile pisti tamamladık.  2012 de ürettiğimiz yeni aracımızı ise, 50 kg, epoksi takviyeli karbon fiber gövde, %20.5 verimlilikte hafif saydam malzeme kaplı güneş hücreleri ve 200 wattlık 2 adet mini fırçalı DC motor kullanarak, hem mekanik hem elektronik olarak geliştirdik ve amacımızdan şaşmadan daha verimli ve daha az enerji harcayan bir araç ürettik.

Ürettiğimiz araçlarla iki yıl üst üste katıldığımız Shell Eco Marathon pistlerine çıkmak için, organizasyonun şart koştuğu zorlu bir başvuru ve eleme sürecine girdik. Elemelere katılabilmek için öncelikle ekibin yeterliliğinin ölçüldüğü FAZ-1, aracımızın teknik, mekanik ve elektronik yeterliliğinin ölçüldüğü FAZ-2 aşamalarından geçtik. Bununla da kalmayan kontroller piste çıkma saatinin hemen öncesine kadar devam etti. Araç-sürücü güvenliğinin, aracın mekanizmasının, hareket kabiliyetinin, fiziki yapısının, elektronik sisteminin, aksanlarının test edildiği uzun ve titiz bir uygulama ile sürdürülen teknik kontrollerinden de geçerek 2011 de çıktığımız yarışda “Türkiye’nin İlk Prototip Güneş Enerjili Aracı” ünvanını kazanıp, katılmış olduğumuz konseptte 8.lik derecesiyle  başarı elde ederek Türkiye’ye döndük.

2012 bizim için hem finansal açıdan hem de imalat aşamasında bizim için yorucu bir sene oldu. Bir önceki sene elde ettiğimiz başarıyı daha üst seviyelere çıkarma amacı ile geliştirmelere devam ederek üretmeyi planladığımız aracımızın üretimini maddi sebeplerden dolayı geç tamamlayabildik. Tüm bu olumsuzluklara rağmen aracı tamamlayıp Hollanda’ya iletmek üzere lojistik sponsorumuza teslim ettik. Hollanda’ya ulaştığımızda bazı resmi prosedürlerin gecikmesinden dolayı araç ve ekipmanlarımızın bulunduğu sandık bizlere geç teslim edildi. Fakat tüm bu teknik ve finansal sorunlarına karşın, aracımızın son kontrollerini tamamlasak da aracımız, “prototip konsept” araçlara ayrılan süreyi bir kaç dakikalık farkla kaçırmıştır.

Yarışlara katılan Avrupa ülke ekipleri, 50 Bin TL üzeri bütçeler ve üst düzey teknolojinin kullanıldığı ekipmanlarla tam donanımlı katılırken, biz elimizdeki imkanlar ve çok daha düşük maliyetli desteklerle üretimi geç bitirmiş olmamıza rağmen aracımızı yarışlara katılabilir pozisyona getirebildik.

Her şeye rağmen ekip ruhumuzu yitirmeden, 2013 hedefimizi koyup, Ar-Ge çalışmalarımıza okulumuzdaki atölyemizde devam ettik ve 3. senemizde de elde ettiğimiz tecrübelerle birlikte 3. aracımız olan Ae2 Solar Car 3’ün üretimini tamamladık. 2013 te yeniden davet edildiğimiz Hollanda/Rotterdam’da düzenlenecek olan  Shell Eco Marathon’13 şehir yarışlarında ülkemizi, okulumuzu ve destekçilerimizi en iyi şekilde temsil edebilmek için çalışmalara büyük dikkat ve titizlilikle devam ettik. Bir tornavidamız dahi yokken, sıfırdan bir araç ekibi kurmak için hayaller, fikirler ve ideallerden ötesine sahip değilken, bugüne kadar, sponsorlarımızın ve destekçilerimizin yardımları ve katkılarıyla geldik.

“Ürettiğimiz 3. aracımızla birlikte 11-13 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Solarex Güneş Enerjileri ve Teknolojileri Fuarı’nda aracımızı, katılımcılara ve ilk günden beri desteklerini sunan tüm takipçilerimize tanıttık. Fuar’ın ilk günü Solarex Fuarı – Kapadokya Salonu’nda Y.T.Ü Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erdem BEKTAŞ’ın da katkılarıyla büyük basın galamızı gerçekleştirdik. Fuar’da bulunan tüm basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen gala’da Solar Car hayranları ile bir araya geldik.”

Biz Ae2 Project olarak yeterli beyin gücü ve çalışma hevesinin ekibimizde mevcut olduğunu düşünüyoruz ve bunu defalarca kanıtladık. Ancak bunların desteksiz başarı getirmediğini, büyük başarıların büyük desteklerle olduğunu gördük. Ve Ae2 Project olarak yeni dönemde yeni sponsorlara ihtiyaç duyduğumuzu belirtip, hayal kırıklıklarını başarı ve övgü ile telafi edebilmek için maddi manevi desteklerinizi beklemekteyiz.

Her yıl yaptığımız gibi bu yılda, 2011 Türkcell Blog Ödülleri yarışlarında Türkiye’nin En iyi Blog’uödülünü alan web sitemiz www.Ae2Project.com ile birlikte diğer sosyal paylaşım sitelerimizde atölye çalışmalarımızı, teknik/mekanik sunumlarımızı, hedeflerimizi, duygularımızı… kısacası bütün gelişmeleri takipçilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.

Projemize olan katkılarından dolayı Platin Sponsorumuz: Garanti Bankası’na, Altın Sponsorlarımız: Uludağ İhracatçılar Birlikleri ve Otomotiv İhracatçıları Birliği’ne, Gümüş Sponsorlarımız: İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası’na, Destek Sponsorlarımız: Ford Otosan, Altınel Kaporta, Philips, Bomec, Hexagon Studio, SolidWorks Türkiye, Nurdaş, ABB Türkiye, Uestco, İhlas Fuarcılık ve Akif Motor’a, Lojistik Sponsorumuz: Alışan Lojistik’e, Basın Sponsorumuz: Elektrikport’a, Digital Medya Sponsorumuz: Gerfawe’e, projemizin ilk gününden beri desteğini esirgemeyen Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı’na ve YTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erdem BEKTAŞ’a ve bu zorlu yolda bizlere eşlik eden ve bizleri bugünlere getiren fedakâr ailelerimize teşekkürü bir borç biliriz.

Proje Akademik Danışmanı:

Dr. Engin Ayçiçek ; Y.T.Ü Elektrik Elektronik Fakültesi

Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi

eaycicek@yildiz.edu.tr

 

Proje Üyeleri:

Mustafa Erdemir: Y.T.Ü Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi

Melek Nur Dönmez: Y.T.Ü Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 4 .sınıf öğrencisi

Ahmet Tatar: Y.T.Ü Makine Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi

Ali Han Yeniçeri: Y.T.Ü Elektrik Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi

Eren Ulusoy: Y.T.Ü Elektrik Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi

Umut Can Kaymak: Y.T.Ü Elektrik Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi

Burhan Işık: Y.T.Ü Elektrik Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi

Ramazan Özdemir: Y.T.Ü Elektrik Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi

Sema Kalay: Y.T.Ü Elektrik Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi

Oğuz Safa Uysal: Y.T.Ü Makine Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisi

Melih İskeçeli: Y.T.Ü Makine Mühendisliği Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi

Furkan Mekik: Y.T.Ü Makine Mühendisliği Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi

 

İletişim:

Mustafa Erdemir, Takım Kaptanı

mstferdmr@gmail.com

Posta Adresi: Davutpaşa Mahallesi, Davutpaşa Caddesi, Elektrik Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü, Oda No: C-217  pk:34220 Esenler / İstanbul – Türkiye

Web Sitesi / E-posta: www.ae2project.comteam@ae2project.com

Sosyal Medya: Facebook.com/Ae2projectTwitter.com/Ae2project

“Foto Galeri İçin Tıklayınız!”

 

Array ( [0] => 214 )