Ata Karnesi Nedir?

image 17 May 2011

Merhaba Arkadaşlar, bugün sizlere ata karnesi nedir, nasıl çıkartılır ve ne işe yarar onları anlatacağız. TOBB ve İTO ile olan yazışmalardan ve yasal işlemlerden bahsederek yaşadığımız tecrübelere değineceğiz. Tabiki teminatsız geçiş belgesi, vekaletname ve taahhütname gibi ek prosedürlerden de bahsedeceğiz. Sizlerde kendi başınızdan geçenleri yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece güzel bir döküman oluşmuş olur. Çünkü bizlerde araştırma yaparken internette pek fazla kaynak bulamadık.

 

 

 

 

Ata Karnesi 1. Sayfa - B ve J maddesi çok önemli | Ae2Project.Com

Ata Karnesi Nedir? Ata karnesi geçici ihracat yapılacak ürünler için hazırlanan ve malzeme listesi bulunduran bir defterciktir. Geçici ihracat demek ise ürün ve malzemelerin yurt dışına önce çıkarılıp daha sonra aynı şekilde geri getirilmesine denir. Biz prototip güneş arabamızı ve ekipmanlarımızı yurt dışına çıkaracağımız için hamilimiz Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü adına eğitimden sorumlu Rektör Yardımcımız sn. Prof.Dr.Mesut Güner ‘di. Yapmamız gereken işlemleri İTO’dan Adil Bey rektörlüğe faks çekerek bizleri bilgilendirdi. İlk olarak derdimizi anlatan dilekçeyi yazdık. Akabinde Mesut Hocamızın sekreteri Feride Hanım okulun antetli kağıdına çıktı alarak TOBB’a faks çekti. TOBB talebimiz üzerine YK toplantısı yaparak aynı gün içinde gerekli izini İTO ‘ya (İstanbul Ticaret Odası) gönderdi. Böylece ilk işlemler başlamış oldu. Normal şartlar altında yurt dışına giriş – çıkış yapacak ürün bedelinin %150’si teminat olarak İTO’ya yatırılıyormuş ve bu işlemler devlet kurumu olduğumuz için ücretsiz yapılması gerekiyor. Hazırladığımız dilekçe meğer “Teminatsız Geçiş Belgesi” içinmiş.

Ata karnesi geçici ihracat yapılacak ürünler için hazırlanan ve malzeme listesi bulunduran bir defterciktir. Geçici ihracat yapılarak ticari olmayan ürünlerin giriş çıkış işlemleri kapsar.

Ata Karnesi Malzeme Listesi | Ae2Project.Com
Ata Karnesi Malzeme Listesi Ae2Project.Com

Malzeme Listesi Nedir? Malzeme listesi hazırlanırken Türkçe/İngilizce olarak ortak bir tablo yapıp dilekçelere eklemekte fayda var. En sorunsuz şekilde işlemler ancak bu yolla yürüyor.” Malzeme adı, Cinsi, Sayısı, Tahmini Parasal Değeri, Menşei ” gibi başlıklar tabloda olmak zorunda. Ve yine okulun antetli kağıdında olması önemli bir etken. Sürecin devamında TOBB’a gönderilen dilekçenin aynısı yine İTO’ya gönderilmesi gerekiyor. Fakat işlemleri elden takip etmek büyük bir zaman kaybı. Bu konuda sağolsun Feride Hanım hakikaten büyük bir sabırla destek verdi, bizim yerimize İTO’ya da aynı dilekçeyi düzenleyerek faksladı. Bizde İTO’ya giderken defter doldurma işlemleri başlamış oldu.

Teminatsız Geçiş Belgesi sayesinde Ata Karnesinde belirtilen bedelin %150 değerinde teminat yatırmaya gerek kalmıyor. Aksi halde dönünce almak üzere bu bedel İTO’ya yatırılmalı.

Ata Karnesi’inde önemli bir kaç konu var. İlk olarak B) maddesinde taşıma yapacak aracı şirketin isminin olması gerekiyor. Lojistik şirketinin isminin önüne “AS PROXY” ifadesinin eklenmesi istenebiliyor. Gümrükleme işlemleri için kolaylık sağlayacağına dair bir varsayım var çünkü. Bilirsiniz bir mal 10 kere yurt dışına sorunsuz girer çıkar bir bakmışsınız 11.ci girişte gümrüğe takılmış. O yüzden riskleri ortadan kaldırmak lazım. Diğer bir husus J) maddesinde de araç hamiline ait mühür ve imza olması gerekiyor.

Taahhütname Nedir? Shell’in isteği ile işlemlerin kolay yürümesi için Yıldız Teknik Üniversitesi diğer tüm Türk ekiplerinin ana yüklenicisi yani hamili olmuş. Diğer 5 ekip (YTÜ Aesk, Boğaziçi Buhar, Erciyes Katremobil, Anadolu Hidroana ve Şişli Terraki Lisesi) topluca ulaşım yapacak ve tek ata karesinde yer alacaklardı. Fakat biz lojistik sponsorumuz ile ayrı bir tır ile gidecektik. Bizim gibi aynı şekilde Sakarya SETT ekibi’de kendi başına ayrı gidecekler. O yüzden bizim ata karnemiz ve işlemlerimiz farklı gerçekleşti. İşlemlerin sonunda okul bir taahhütname ile yurt dışına çıkan her malzemenin eksiksiz geri geleceğini beyan ediyor. O belgeyi de okulumuzdan hidrojen arabası ile katılan ekipten Mehmet bizimle paylaştı ve rektörlükte birlikte onayladık. Diğer Türk ekiplerinin resmi işlemlerini de Mehmet üstlenmişti. Biz işimiz bitti sanıyorduk.

Taahhütname okul tarafından İTO/TOBB için verilirken, Vekaletname gümrükleme işlemleri için müşavir şirkete veriliyor.

Vekaletname Nedir? Bu tarz durumlarda araçların hamili olan tarafın gümrük müşavirliği yapacak olan şirket yetkililerine noterden onaylı imza sirküleri içeren bir adet vekaletname vermesi gerekiyormuş. Diğer ekiplerin işlemlerini de kapsayacak şekilde YTÜ Rektörlüğü vekaletname vermişken tabiiki bizim işlemler için vekalet verilmemiş oldu. Fakat sonradan farkettik, aynı vekalet kurum adına verildiği için bizleri de kapsıyor. En büyük şansımız diğer ekiplerin hamilinin YTÜ olması oldu. Yoksa bu küçük evrak eksiğinden dolayı işimiz aksayabilirdi.

Bir kez daha anladıkki sürüden ayrılan kuzuyu kurt gerçekten kapıyormuş. Kendi düşen ağlar mı ağlamaz mı bilinmez ama düştüğü gibi tez vakitte kalkmayı düşünmek gerekir.

Ata Karnesi Kapak | Ae2Project.Com
Ata Karnesi Ön Kapak Görünüşü Ae2Project.Com

Ümitler Bitiyor mu? 12 Mayıs 2011’da saat 16.00’da lojistik şirketimizden aldığımız telefon ile şoke olduk. Biz teslimat tarihini 16 Mayıs olarak hesaplamışken bize sponsor olan şirket 23 mayıs için EuroSpeedWay’a bizi yetiştiremeyeceğini söyledi ve çok özür diledi. Sorun taşeron şirketin Almanya’ya güneyden girip kuzeye gidene kadar dağıtım yaparak zaman kaybetmesiymiş. Parseliyeli taşıma’nın riskli olduğunu bizlere değerli büyüğümüz sayın Erdem Bektaş vaktiyle söylemişti. Ne yapacağımızı bilemedik haliyle. 8 aydır üzerinde çalıştığımız ve nice zorluklar ile ortaya çıkarttığımız güneş arabasının yarışamaması bizi çok üzecekti. Bir kez daha anladıkki sürüden ayrılan kuzuyu kurt gerçekten kapıyormuş. Şimdiki görevimiz en kısa yoldan araç nakliyesini çözmek. Çünkü tüm imza ve yasal işlemler lojistik sponsorumuz üzerinden yapılmıştı. Tüm bu değişikliklerin hepsini cuma günü yetiştirsek bile bizim aracı kim Almanya’ya götürecek? Kimin götüreceği belli değilken Cuma günü hangi şirket üzerinden işlem yapacağız? Gelişmelerin devamı bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

Nezih Darçın – İbrahim İşler

Ae2Project Ekibi Üyeleri

Etiketler
Array ( [0] => 2 )