ALBERT EINSTEIN

4 Mar 2019

Albert Einstein’ın Fikrinden Ötesine

    Yakın zamanda okuduğum “Fiziğin Evrimi” isimli Albert Einstein’ın danışmanı tarafından Albert Einstein’ın fikirlerini anlatan kitapta elektriğin, enerji olarak kullanılmasının daha verimli olduğu konusunda ilgimi çeken birkaç önemli nokta gördüm ve aslında Albert Einstein’ın yeni gelişecek olan teknolojiler ve yenilenebilir enerjilerin elektrik temelli olacağı konusunda öngörülerinin olduğunun bizim de gündemde olan elektrikli araçlar için bunun farkına varmamız ve ilerleme kaydetmemiz gerektiği yargısına vardım. Bu makale serimin başında elektrik motorları üzerine yoğunlaşıp daha ileri makalelerimde elektrikli araçlara girmeyi planlıyorum. Hadi başlayalım.

Kitapta geçen örneği aktarıyorum: “Elinize bir ebonit çubuk diğerine ise mıknatıs aldığınızı düşünün. Ebonit çubuğu yünlü kumaşa sürtün ve elektriklenmesini sağlayın. Mıknatısa ise yanına zıt kutuplu başka bir mıknatıs yaklaştırın ve birbirini ittiğini görün. Buraya kadar normal değil mi? Ebonit çubuğun bir tarafı artı bir tarafı eksi oldu. Mıknatıs ise iki kutuba sahip kuzey ve güney değil mi? Şimdi ebonit çubuğu ve mıknatısı tam olarak ortadan ikiye bölün sonuç olarak ne elde ettiniz? Cevap: Biri tamamen artı biri tamamen eksi yüklü olan iki ebonit çubuk ve iki adet kendi içinde zıt kutupları(Her biri N ve S kutuplarına sahip iki mıknatıs) olan mıknatıslar elde ettiniz. Neden biri sadece kuzey biri sadece güney olan iki mıknatıs elde edemediniz? Veya neden nötr iki ebonit çubuk elde edemediniz?”

Kitapta geçen örneğe biraz kafa yorunca gerçekten de elektriğin enerji depolayabilme ve manyetizmanın duruma göre tepkisini kullanabilme özelliklerini kullanarak güzel şeyler ortaya çıkarabileceğimiz görülmektedir. İşte bu ikili değişimin ürününü hem elektrik verilerek çalışabilen motor yapabilip (verilen akımla değişen manyetik alanın yardımıyla dönebilen rotor) hem de tersini uygulayarak enerji elde edebilmeyi ve sorunsuz bir şekilde yüksek verimle depolayabilmeyi sağlayan makineler yapabiliriz. Hali hazırda bu anlattığım hikayenin eserini elektrik motoru olarak ve elektrik üretim tesislerinde (Barajlar, termik santraller vb.)üretim bandında görmekteyiz. Peki bu verimli makineleri nasıl kendi gündelik hayatımızda daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabiliriz?

Temel olarak Albert Einstein’ın düşüncesine baktığımızda elektrik yüklerinin depolanarak arasına iletken koyulup akış devam ettirilene kadar enerjiyi izole sistemde yüksek verimlilikle koruduğunu söyleyebiliriz. Devamında mıknatısın her ortamda ve şekilde yine iki zıt kutuba sahip olacağını da söyleyebiliriz. Bunu daha verimli ve kullanışlı hale getirebilirsek önemli bir ilerleme kaydedebiliriz. Peki nasıl daha verimli hale getirebiliriz? Hadi soruyu değiştirelim. Elektriğin enerjisinin kaybolmasının nedenleri nelerdir? Cevap: ilk olarak iletken olarak kullanıldığı malzemenin direncinin yüksek olması ve elektron akışına engel olmasıdır. İkinci olarak ise aşağıda elektrik motorları nasıl çalışır adlı videoyu izlediğiniz(Bkz: Yardımcı Kaynaklar;1) takdirde  mıknatısın manyetik kutupları arasında engel olması ve manyetik akışın yoluna engel çıkmasının kayıplara neden olduğunu göreceksiniz. O zaman en az dirence sahip malzeme kullanılarak veya alternatif yollar denenerek bu birinci soruna uygun yollar aranabilir. İkinci soruna ise manyetik alana en az direnç gösteren şekilde mıknatıs ve uygun ortam, bu enerji kaybına bir çözüm olacaktır. Bunun için ise günümüzde silindir şeklinde ve içerisinde mıknatıs olan motorlar kullanılmaktadır. Yani daha mükemmel bir silindir veya uygun şekle sahip mıknatıslar ile bu soruna da çözüm bulunabilir. Aslında günümüzdeki yatırımlar ve geliştirmeler yeni bir mükemmel enerji bulma değil (bulunsa daha iyi olur ?) olan enerjiyi en verimli şekilde kullanabilme ve uygulayabilme üzerinedir. Bu sebeple ilk olarak bu iki soruna çözüm bulabilirsek gelecek olan sorunlara da çözüm bulabiliriz. Bu sebeple doğru soruları doğru yerlere sormalı ve doğru yerde yanıt aramalıyız. Başlangıç makaleme  bu iki soruyla son verip, gelecek makalelerimde bu soruları artırarak ve daha tatmin edici cevaplar arayarak yolumuza devam edeceğiz.

Kendinize iyi bakın.

Saygılarımla.

Yardımcı Kaynaklar:

1- https://www.youtube.com/watch?v=AQqyGNOP_3o

2- https://www.tesla.com

3- https://electronics.howstuffworks.com/motor.htm

 

Yazan: Alper Reha YAZGAN

 

Array ( [0] => 1 )