2012’ye Merhaba Güncellemesi

image 5 Oca 2012

Yeni dönemde, yeni hedefler, planlar, umutlar, yeni heyecanlar ve gümbür gümbür bir Ae2 ile herkese merhaba arkadaşlar. Hatırlarsanız geçen yıl ‘’ Bir tornavida bile yokken insanlara araba yapacağız diyerek hayal satmak ve sponsor aramak..’’ diyerek başladığımız bu zorlu yolda birbirimize ve hayallerimize tutunarak, kimi zaman hayal kırıklıkları, kimi zaman sıkıntılarla, ancak bize inanan sponsorlarımız sayesinde büyük başarılarla, 2011 dönemini kapayıp, yenilenip, silkelenip 2012 dönemine başladık..

Fuarlar, seminerler, kongreler, sergiler, TV Programları

ve sunumlar derken dolu dolu bir 2011 geride bıraktık.

Yeni döneme ayağımızın tozuyla ekip olarak aracımızla birlikte katılmış olduğumuz Renex Fuarı ve İso Sergisinde standımızı açıp farklı sektörden şirketlerle paylaşımlarda bulunup bilgi alış verişi yaptık , TRT 3  ve Kanal 24 te katıldığımız TV programlarında ekibimizi tüm Türkiye’ye tanıtma ve yeni dönem hedeflerimden bahsetme imkanı bulduk. Katıldığımız Genç Araştırmacılar Kulübü ve Rüzgar Enerji Kulübü gibi öğrenci kulüplerinin düzenlemiş olduğu seminer ve kongrelere katılarak, heyecanımızı ve ufkumuzu mühendis adayı arkadaşlarımızla paylaşıp, onları yeni projeler üretmeye ve projemizi geliştirmek için bize katılımlarını teşvik etmeye çalıştık. Okulumuzda “Power & Energy ” topluluğu kurulmasına öncülük ederek çeşitli eğitimler düzenledik. 12th International Workshop on Research and Education in Mechatronics gibi önemli bir akademik platformda da projemizi sunma fırsatı yakaladık

Derin bir nefes alıp 24 Ekim 2011 de belirlemiş olduğumuz hedef ve nedenlerimizle,  ekip ruhumuzu ortaya koyan motivasyon yazımızı paylaşıp, bu dönem 27. si düzenlenen  Shell Eco Marathon 2012 için başvurumuzu yapıp, 4 Kasım 2011 Faz1  sonuçları ile birlikte  Faz 2  eleme safhasına katılmaya hak kazandık.

Shell Eco Marathon Europe bu sene 17 – 19 Mayıs 2012 Tarihlerinde Hollanda – Rotterdam’da şehir yarışları olarak organize ediliyor.

Sırada, yeni aracımızın teknik projelendirmesini ve arge detaylarını özetleyen raporumuzla ,  2 Aralık 2011 de Faz 2 ye başvurumuzu yapıp, eş zamanlı olarak sponsorluk görüşmelerimize başladık.  Geçtiğimiz dönem üretmiş olduğumuz ve büyük başarı gösteren aracımızı referans alarak, önümüzdeki döneme hem elektronik, hem de mekanik ve verim anlamında daha üstün özelliklere sahip yeni bir Ae2 aracı üretebilmek için, aracın dış gövdesi, şasisi, fren sistemi, motor, batarya ve diğer elektronik sistemlerin  ilgili şirketleriyle  görüşmelere de başlamış bulunuyoruz.

Yeni araç projemizin projelendirmesini tamamlamış olup, teknik hakem heyetine gerekli faz 1 ve faz 2 teknik dökümanlarımızı gönderdik ve şimdi Hollanda’ya davet bekliyoruz.

Faz 2 süreci ile eş zamanlı olarak,  yeni aracımız için başlattığımız bu girişimler, Faz 2’nin sonuçlanıp, , SEM  2012’ nin ekibimizi   Hollanda’ya daveti ile ivme kazanacaktır.

Üniversitemizde bulunan mevcut konteynırların ve yarış pistinin kullanımın bize sağlanması ile Ae2 Arena hem üretim hem de test için bize yeni yılda  güven veriyor.

Bizler ekip olarak yeni dönemde de umutlarımıza ve önümüzdeki hedefimize azimle tutunmaya hazır ve bu enerjiyi içimizde hissederek asıl amacımız olan, değişen dünyanın tükenmeye yüz tutmuş enerji kaynaklarına karşı, son yıllarda değer kazanmaya başlayan alternatif enerji kaynaklarının kullanımını ve uygulama alanlarının çoğalmasına  yönelik çalışmalarda yer alıpi projemizle, bizde bu uğurda emek vermeye hazırız dedik. Çünkü şunu biliyoruz ki mevcut kaynakların tükenmeye yüz tutması, gereksiz kullanımı ve maliyetlerinin giderek artması, insanoğlunu, tükenme riski bulunmayan, rüzgar, güneş ve hidrojen  gibi doğal enerji kaynaklarını kullanmaya yöneltmiştir.  Bu yönelime gönül vermiş mühendis adayları olarak, güneş enerjisiyle çalışan araçların önem kazanmaya başlayacağına, son yıllarda özel kurum ve derneklerin destekleriyle artan güneş enerjili araba yarışlarında boy gösteren araçların, kuşkusuz geleceğin araçları için ilham kaynağı olacağına inanmaktayız.  Geleceğin mühendisleri olarak bu ilham kaynaklarını yaratmak ve dünyanın yol haritasını azda olsa değiştirebilmek için Ae2 de var diyebiliyoruz.

Üretim günlüklerimizi ve çalışmalarımızı paylaştığımız web sitemiz, Turkcell Blog Ödülleri 2012’de finallere kalan web sitemiz “OTOMOTİV BLOGLARI” kategorisinde yer alıyor.

 

Geçtiğimiz dönem  bu taşlar üzerine temellerini  oluşturan Ae2 ekibi olarak yeni dönemde  bir kat daha inşa edip biraz daha yükseğe sıçramaya kararlıyız, verimli ve değerli bir 2011 geçirdik, daha verimli daha değerli bir 2012’yi hep birlikte geçirmek dileği ile… Bizi izlemeye devam edin…

 

FAALİYET RAPORUMUZUN İÇİNDEKİLER !!!

FAALİYET RAPORUMUZUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Etiketler
Array ( [0] => 2 )